Napędy pasowe są jedną z najbardziej ekscytujących innowacji w technologii rowerowej ostatnich lat, ponieważ pomogły one większej liczbie rowerzystów zapoznać się z zaletami wewnętrznie przekładniowych układów napędowych. Napęd pasowy w połączeniu z Rohloff SPEEDHUB 500/14 lub Schlumpf Drive tworzy jeden z najbardziej niezawodnych i wymagających niewielkiej konserwacji układów napędowych.
Koła łańcuchowe ważą prawie połowę standardowego łańcucha
Główne zalety napędów pasowych to ich długa żywotność i brak konieczności konserwacji. Taśmy są produkowane jako jedna ciągła pętla - wewnętrzny sznurek do rozciągania z włókien węglowych z poliuretanowymi zębami i nylonową powłoką zewnętrzną. Nie posiadają żadnych ruchomych elementów jak ogniwa i sworznie łańcucha.
Łańcuchy "rozciągają się", ponieważ sworznie, otwory na sworznie i rolki w ogniwach zużywają się z czasem. Powoduje to nierównomierne zużycie ogniw wewnętrznych i zewnętrznych oraz wydłużenie całego łańcucha. W końcu łańcuch zużyje się na tyle, że nie będzie już zazębiał się z zębami koła zębatego. Dalsza eksploatacja spowoduje nierównomierne zużycie kół zębatych, a w konsekwencji utratę wydajności.
Z drugiej strony, pasek zużywa się powoli i równomiernie, a jedyne zużycie, jakie ma miejsce, to zużycie między zębami paska a zębami koła łańcuchowego. W rezultacie systemy napędów pasowych są co najmniej dwa razy dłuższe od systemów z łańcuchami o najdłuższej żywotności, a często od pięciu do dziesięciu razy dłuższe. Niewielu z naszych klientów musiało wymienić swoje systemy pasowe w ciągu ostatnich 5 lat, a niektórzy z nich przejechali ponad 20 000 mil na jednym układzie napędu pasowego.
Kolejną zaletą pasów jest to, że nie rdzewieją i nie wymagają smarowania. Eliminuje to konserwację związaną z utrzymaniem łańcucha w dobrym stanie oraz tłusty bałagan, z którego słyną łańcuchy, kładąc kres powstawaniu śladów smaru na nogawkach spodni. Dodatkowo, pasek jest znacznie lżejszy. Kompletny napęd pasowy składający się z dwóch kół łańcuchowych i jednego paska waży około połowę mniej niż typowy sam łańcuch.
Chociaż napędy pasowe mają wiele zalet, ich głównym ograniczeniem jest to, że są kompatybilne tylko z rowerami z pojedynczą prędkością lub z wewnętrzną przekładnią. W przeciwieństwie do łańcuchów, pasy nie mogą pracować prawidłowo, gdy są zgięte na boki i dlatego nie można ich przesuwać na różne tory dla różnych przełożeń. To sprawia, że są one niekompatybilne z systemami przerzutek, ale doskonale sprawdzają się w rowerach z przekładnią wewnętrzną.
Co-Motion Klatch Rower szosowy z punktem separacji na styku wysiadanie/postój
Pasy nie mogą być otwierane jak łańcuch, więc sama rama musi się otworzyć, aby zainstalować pas. Ten punkt oddzielający musi znajdować się gdzieś w trójkącie tylnym po stronie napędu. Pojawia się coraz więcej ram produkcyjnych z punktami rozdzielającymi zaprojektowanymi na asekurację lub wysiadanie, ale są one wciąż stosunkowo rzadkie.
W związku z rosnącym zainteresowaniem i popytem, inwestorzy indywidualni obserwują wzrost zamówień na ramy kompatybilne z taśmami. Wielu z tych budowniczych znajduje się w czołówce innowacji w zakresie napędu pasowego, opracowując nowe opcje ram do dzielenia. Paragon Machine Works oferuje również łatwą w obsłudze rozłupywarkę do rur produkcyjnych, która została zastosowana w tej 29-tce firmy Independent Fabrication.
Ramy stosowane z napędami pasowymi muszą również posiadać funkcję napinania paska, taką jak pozioma blokada, regulowana blokada lub mimośrodowy wspornik dolny, ponieważ pasy nie są kompatybilne z napinaczami sprężynowymi, takimi jak te powszechnie stosowane w rowerach wyposażonych w łańcuch.
Ponieważ pasy i koła łańcuchowe są szersze niż łańcuchy, maksymalny rozmiar opony i/lub koła łańcuchowego może być ograniczony, chyba że rama jest zaprojektowana tak, aby usunąć dodatkową grubość kół łańcuchowych.
Podczas wstępnego ustawiania systemu przednie i tylne koła łańcuchowe muszą być dobrze ustawione, aby system pracował płynnie, a pasek nie zsunął się z żadnej z nich. Konstrukcja Gates Carbon Drive Center Track posiada grzbiet przez środek zębów koła i rowek przez środek pasa. Takie ustawienie utrzymuje pasek na torze i pomaga wyeliminować wszelkie potencjalne problemy z niewspółosiowością.
Pomimo zalet pasów, łańcuchy nadal dominują na rynku, ponieważ są kompatybilne z większą liczbą rowerów. Łańcuchy pasują do każdej ramy roweru, w przeciwieństwie do pasów, które wymagają ram o specjalnych właściwościach. Dodatkowo, ich długość można łatwo modyfikować poprzez dodawanie lub usuwanie ogniw w celu dostosowania ich do różnych rozmiarów kół łańcuchowych. Napędy pasowe oferowane są w zestawach rozmiarów, ograniczając konkretny rozmiar paska do kilku kombinacji kół zębatych i utrudniając warsztatom rowerowym przewożenie zamienników. Dla niektórych rowerzystów, łańcuchy nadal oferują większe możliwości - np. dla długodystansowych turystów rowerowych, którzy jeżdżą po krajach trzeciego świata i mogą wybrać łańcuch, ponieważ są łatwiejsze do znalezienia i wymiany w tych rejonach świata.