Jaka jest różnica między frezowaniem CNC a toczeniem CNC?

image

Usługi obróbki skrawaniem na zamówienie stanowią cenne zasoby dla przedsiębiorstw i przemysłu, np. obronnego, optycznego, farmaceutycznego, maszynowego i samochodowego. Niektóre części są produkowane przez maszyny cnc, a inne przez tokarki cnc. Wiele osób pracujących w branży produkcyjnej nie do końca zdaje sobie sprawę z różnicy między frezowaniem CNC a toczeniem CNC.

Z zewnątrz te dwa procesy wydają się bardzo podobne (tzn. usuwanie metalu). Jednak pod wieloma względami bardzo różnią się one sposobem, w jaki wykonują wymagane części. Ogólnie rzecz biorąc, toczenie i frezowanie są często określane jako "obróbka CNC" - nasi klienci często proszą o obróbkę CNC zamiast toczenia lub frezowania, jak sugeruje nazwa. Oczywiście, zadaniem firmy SANS jest zapewnienie, że za każdym razem stosowany jest najbardziej odpowiedni proces. Dzisiaj przedstawimy różnicę pomiędzy toczeniem a frezowaniem oraz za i przeciw obróbce CNC.

Co to jest toczenie CNC?

Toczenie CNC odbywa się na obrabiarce zwanej tokarką. Zasada obróbki polega na tym, że przedmiot obrabiany obraca się, a narzędzie jest nieruchome. Na tej maszynie materiał może się obracać, ale narzędzie pozostaje nieruchome. Zazwyczaj do zamocowania przedmiotu na obracającym się wrzecionie używa się uchwytu. Uchwyt może być mocowany za pomocą szczęk lub urządzeń hydraulicznych w celu unieruchomienia przedmiotu.

Gdy wrzeciono się obraca, głowica rewolwerowa wyposażona w narzędzia skrawające przesuwa się w kierunku surowca i usuwa go, gdy materiał się obraca, nadając mu pożądany kształt. Narzędzia w głowicy rewolwerowej są bardzo wytrzymałe, a głowica rewolwerowa obraca się, aby zmienić narzędzia, które wchodzą w kontakt z materiałem. Ponieważ część obraca się, podczas gdy narzędzie usuwa materiał, ostateczny kształt jest pewną formą profilu obrotowego.

Obracane części obejmują zarówno proste pierścienie, jak i skomplikowane części zakrzywione: kule, stożki, cylindry i inne kształty, takie jak kwadraty czy sześciokąty.

Czym jest frezowanie CNC?

Podobnie jak toczenie CNC, frezowanie CNC jest również zautomatyzowanym procesem produkcyjnym. Jest on wykonywany za pomocą komputerowych urządzeń sterowanych numerycznie. Za pomocą frezu usuwa się powierzchnię materiału, posuwając się w określonym kierunku pod pewnym kątem. Przedmiot frezarki CNC jest zamocowany w określonym położeniu obrabiarki, a frez obraca się z dużą prędkością pod zaciskiem oprzyrządowania.

Dotykając przedmiotu obrabianego, frez może obrabiać płaszczyzny i rowki na jego powierzchni. Może również obrabiać różne powierzchnie zakrzywione, koła zębate i inne frezarki CNC.

Maszyna do frezowania przedmiotu obrabianego na frezarce CNC może przetwarzać płaszczyzny (płaszczyzny poziome, płaszczyzny pionowe), rowki (rowki wpustowe, rowki T, rowki o przekroju jaskółczego ogona itp.) i części kół zębatych (koła zębate, wały wielowypustowe, koła łańcuchowe itp.), wygląd spirali (nici, rowki spiralne) i różne zakrzywione powierzchnie.

Ponadto, może być również stosowany do przetwarzania odwrotnej powierzchni zewnętrznej, otworu wewnętrznego i operacji blokowych. Ze względu na wielonarzędziowe cięcie przerywane, wydajność frezarki CNC jest wyższa, Zasada obróbki frezarki CNC polega na tym, że przedmiot obrabiany jest nieruchomy, a narzędzie się obraca. Maszyny te mogą być również poziome lub pionowe, w zależności od tolerancji i ciężaru obrabianego przedmiotu.

Frezarki CNC mogą być sterowane na jeden z dwóch sposobów: komputerowo lub ręcznie. Programowanie komputerowe umożliwia obrabiarce wykonanie precyzyjnego, wymaganego skrawania, natomiast sterowanie ręczne pozwala operatorowi obrabiarki CNC na spowolnienie, przyspieszenie lub regulację procesu w zależności od potrzeb.

Jakie są różnice między frezowaniem CNC a toczeniem CNC?

1) Tor ruchu narzędzia i przedmiotu obrabianego

Toczenie CNC: Przedmiot obrabiany obraca się, a narzędzie tokarskie porusza się po linii prostej lub po łuku.

Frezowanie CNC: Frez obraca się, a przedmiot obrabiany porusza się po linii prostej lub po krzywej.

2) Maszyny

Toczenie CNC: Wykorzystując tokarki lub tokarki CNC, można je również stosować do obróbki obejmującej wiercenie, rozwiercanie, gwintowanie i radełkowanie.

Frezowanie CNC: Za pomocą frezarki lub frezarki CNC można obrabiać płaszczyzny (poziome, pionowe), rowki (rowek wpustowy, rowek teowy, rowek o przekroju jaskółczego ogona), koła zębate, powierzchnie spiralne (gwint, rowek spiralny) i różne powierzchnie zakrzywione.

3) Zdolności lub przeznaczenie

Toczenie CNC: Stosowane głównie do obróbki wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni cylindrycznych lub stożkowych, takich jak wały, tuleje, tulejki itp.

Frezowanie CNC: używane do obróbki płaskich i nieregularnych powierzchni, takich jak rowki, wpusty, koła zębate, gwinty i specjalne powierzchnie form, które mogą tworzyć złożone kształty i cechy.

4) Zalety

Toczenie CNC: lepsza powierzchnia zewnętrzna podczas obróbki

Frezowanie CNC: lepsze wyniki przy obróbce dużych powierzchni

5) Funkcja narzędzia

Toczenie CNC: narzędzie jest jednopunktowe

Frezowanie CNC: narzędzie wielopunktowe

6) Skrawanie

Toczenie CNC: cięcie ciągłe, utrzymywanie narzędzia tnącego w kontakcie z przedmiotem obrabianym

Frezowanie CNC: cięcie przerywane, włączanie i wyłączanie zęba narzędzia tnącego

7) Wiór

Toczenie CNC: odpryskiwanie, nieciągłe lub ciągłe.

Frezowanie CNC: zawsze wytwarzają nieciągłe wióry

Zalety i wady obróbki CNC

Zalety

1 Obróbka CNC może być wielopunktowa, może przetwarzać części o złożonych kształtach, a nawet przetwarzać niektóre nieobserwowalne części.

2 Sama tokarka CNC ma wysoką dokładność obróbki, dużą sztywność, może wybrać korzystną dawkę obróbki i wysoką wydajność (zwykle 3 do 5 razy większą niż zwykłe obrabiarki);

3 Obrabiarka CNC charakteryzuje się wysokim stopniem automatyzacji, co może zmniejszyć pracochłonność;

4 Jakość produktów obrabianych przez tokarki CNC jest łatwa do kontrolowania.

5 Liczba narzędzi jest znacznie ograniczona, a skomplikowane oprzyrządowanie nie jest wymagane do obróbki części o złożonych kształtach. Jeśli chcesz zmienić kształt i rozmiar części, musisz tylko zmodyfikować program obróbki części, co jest odpowiednie dla rozwoju i modyfikacji nowych produktów i może zaoszczędzić czas przygotowania produkcji.

6 Jakość przetwarzania jest stabilna, dokładność przetwarzania jest wysoka, a dokładność powtórzeń jest wysoka, co jest odpowiednie dla wymagań przetwarzania samolotów.

7 Wydajność produkcji jest wyższa w przypadku produkcji wielorakiej i małoseryjnej, co może skrócić czas przygotowania produkcji, regulacji obrabiarki i kontroli procesu oraz skrócić czas cięcia dzięki zastosowaniu objętości cięcia.

Wady

1. Koszt wyposażenia obrabiarek jest wysoki, co nie sprzyja przetwarzaniu dużych ilości części,

2. Wysokie wymagania dotyczące personelu konserwacyjnego i wysokie koszty personelu.

3 System jest skomplikowany, koszty utrzymania są wysokie, wymagane jest dobre środowisko pracy.

Powyżej przedstawiono różnice między procesem toczenia i frezowania CNC, zalety i wady obróbki CNC. Jeśli masz pytania lub projekty związane z tym zagadnieniem, prosimy o zapytanie. Nasz profesjonalny zespół zapewni Ci satysfakcjonujący wynik.

Zapytaj teraz!