Jaka jest najbardziej efektywna metoda czyszczenia łańcuchów przemysłowych?

image

Gdy urządzenia do przenoszenia materiałów, takie jak wózki widłowe lub ładowarki teleskopowe, pracują w szczególnie uciążliwym lub agresywnym środowisku, każdy łańcuch liściowy i jego elementy składowe mogą być narażone na znaczne zanieczyszczenie piaskiem, żwirem lub surową atmosferą przemysłową.

Jaka jest więc najskuteczniejsza metoda czyszczenia łańcucha liści bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo, wydajność operacyjną czy żywotność łańcucha?

Jeśli nie da się uniknąć czyszczenia w ramach konserwacji łańcuchów liściowych i wózków widłowych, należy pamiętać o czterech podstawowych punktach:

1. Czyścić tylko wodą
Rozważając możliwości czyszczenia łańcucha liści, należy unikać agresywnych lub żrących środków czyszczących - w szczególności tych zawierających chlor - ponieważ będą one niekorzystnie wpływać na powierzchnię łańcucha.

Aby zminimalizować możliwość uszkodzenia łańcucha wózka widłowego, należy stosować wyłącznie urządzenia z czystą wodą lub strumieniem pary.

Wykorzystanie wody niesie ze sobą jednak nowe wyzwania, ponieważ każda wilgoć resztkowa może uczynić łańcuch liściowy podatnym na szybkie i ekstremalne pogorszenie.

2. Osuszyć sprężonym powietrzem
Woda ma tendencję do najdłuższego pozostawania w złączu łańcucha liściowego - miejscu pomiędzy powierzchniami styku otworu płyty ogniwa i powierzchni sworznia - a jej obecność może prowadzić do poważnej korozji, sztywności i wżerów.

Natychmiast po wyczyszczeniu łańcucha liściowego należy usunąć resztki wody, zarówno z powierzchni łańcucha, jak i z jego wnętrza, za pomocą sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem.

Ogniwa przegubowe łańcucha powinny być również kilkakrotnie przesuwane w trakcie tego procesu.

3. Często smarować ponownie
Innym efektem ubocznym stosowania urządzeń parowych jest to, że łańcuch wózka widłowego nie tylko zostanie dokładnie oczyszczony, ale również całkowicie odtłuszczony.

Każdy łańcuch wózka widłowego, który musi być często czyszczony, musi być również regularnie smarowany olejem, aby zapewnić optymalną żywotność łańcucha liściowego.

Prowadzenie łańcucha liściowego na sucho, nawet przez stosunkowo krótki czas, znacznie skróci jego żywotność i jest uważane za główną przyczynę przedwczesnego uszkodzenia łańcucha liściowego w wózkach widłowych.

Podczas ponownego smarowania należy najpierw upewnić się, że łańcuch jest luźny, a następnie spryskać go środkiem konserwującym i smarem.

Łańcuch należy kilkakrotnie przegubić tak, aby środek smarujący odpowiednio przeniknął do stawu łańcucha.

4. Wybierz odpowiedni środek smarny
Żywotność odpowiednio nasmarowanego łańcucha wózka widłowego można wydłużyć nawet do 60 razy w stosunku do łańcucha suchego liścia.

Wybór odpowiedniego środka smarującego do łańcucha liści wózka widłowego może również stanowić istotną różnicę.

Większość środków smarnych do łańcuchów została wyprodukowana do zastosowań w przekładniach lub motocyklach. Jednak obciążenie i praca łańcuchów liściowych wymaga środka smarnego o zupełnie innych właściwościach.

Poniższe charakterystyki są istotne dla każdej formy smarowania łańcuchów liści wózka widłowego:

  • że zapewnia zadowalającą ochronę antykorozyjną i smarowanie
  • Że może przeniknąć przez wodę i pod nią
  • Że pozostaje stale lepka po zastosowaniu
  • Że ma dobre właściwości przylegania

Czy istnieje wystarczająca grubość warstwy i folia ochronna, która jest w stanie wytrzymać każdą dalszą agresję środowiskową (narażenie na deszcz/hail itd.).
Jeśli nie masz pewności co do możliwości smarowania, porozmawiaj z producentem łańcucha, który doradzi Ci w kwestii stosowania specjalnych środków smarnych lub wykończeń powierzchni, które rozwiążą wszelkie nietypowe problemy związane ze smarowaniem.

Zanieczyszczenie łańcuchów liściowych jest często nieuniknionym produktem ubocznym pracy urządzeń do transportu materiałów w trudnych warunkach środowiskowych.

Stosując się do zalecanych praktyk w zakresie czyszczenia, można jednak zapewnić, że łańcuchy pozostaną bezpieczne i będą działać dłużej, nawet w najbardziej uciążliwym, surowym lub agresywnym środowisku.