Jak źle dopasowane łożyska mogą Cię kosztować - Montaż i demontaż łożysk

image

Łożyska są częściami o wysokiej precyzji. Nieprawidłowe obchodzenie się z nimi prowadzi do przedwczesnego uszkodzenia łożyska. Należy zachować ostrożność przy obchodzeniu się z łożyskami podczas montażu.

Według SKF i maintenance.org, 16% wszystkich przedwczesnych uszkodzeń łożysk wynika ze złego lub niewłaściwego pasowania i montażu, na przykład przy użyciu brutalnej siły.

Jest to zaskakująca statystyka, zwłaszcza że jest to problem, którego można łatwo uniknąć dzięki odpowiedniej edukacji i podstawowemu szkoleniu.

Nieprawidłowy montaż jest zazwyczaj spowodowany niewłaściwą instalacją mocowania. Zazwyczaj prawidłowym sposobem jest montaż łożyska z pasowaniem na wcisk na pierścieniu obrotowym.

Inne częste błędy podczas montażu obejmują:

  • Używanie brutalnej siły (tj. wywieranie nacisku lub uderzeń na bieżnię zewnętrzną) do montażu łożysk na wale
  • Naciskanie na pierścień wewnętrzny w celu zamontowania łożyska w oprawie
  • Niewłaściwe wymiary wałów lub opraw (np. zbyt luźne lub zbyt ciasne)

Błędy te mogą powodować następujące zjawiska: Wgniecenia, pęknięcia pierścieni, przedwczesne zużycie, wczesne zmęczenie i ostatecznie przedwczesną awarię łożysk.

Łożyska powinny być montowane w czystym środowisku pracy, aby zapewnić, że nie dostaną się do nich żadne zanieczyszczenia. Należy stosować odpowiednie narzędzia i właściwą procedurę. Jest to ważne dla przedłużenia cyklu życia łożyska.

Jako autoryzowany dystrybutor SKF, SLS może zaoferować szeroką gamę narzędzi mechanicznych i hydraulicznie wspomaganych ściągaczy łożysk zarówno do montażu, jak i demontażu.

Dokładne narzędzia i procedury wymagane do montażu łożyska różnią się w zależności od jego rozmiaru, typu, prędkości, zastosowania i branży. Nasi doświadczeni inżynierowie będą z Państwem współpracować poprzez profesjonalne konsultacje i zalecenia dotyczące prawidłowego montażu i demontażu, aby wydłużyć czas pracy Państwa maszyny.

Masz wątpliwości dotyczące procedury montażu Twoich łożysk?

SLSPro oferuje specjalistyczne usługi na miejscu i nadzór, aby zapewnić, że prawidłowe procedury montażu są przeprowadzane przy użyciu właściwych narzędzi i sprzętu. Kliknij poniżej, aby zarezerwować czas na konsultację z jednym z naszych inżynierów-ekspertów w celu omówienia montażu łożysk i procesów ich konserwacji.