Rozwiązania 30 najczęstszych problemów w CNC

image

Często występują pewne problemy napotykane w obróbce CNC. Opanowanie tych 30 punktów, wierzę, że będzie to pomocne w pracy z obróbką.

 1. Wpływ na temperaturę cięcia: prędkość cięcia, posuw i ilość cięcia wstecznego.

Wpływ na siłę skrawania: ilość cięcia wstecznego, posuw, prędkość skrawania.

Wpływ na trwałość narzędzia: prędkość skrawania, posuw, ilość back-tool.

 1. Gdy ilość cięcia wstecznego jest podwojona, siła skrawania podwaja się.

Przy podwojeniu posuwu siła skrawania wzrasta o około 70%.

Gdy prędkość cięcia podwaja się, siła cięcia stopniowo maleje.

Innymi słowy, jeśli używamy G99, prędkość cięcia będzie większa, a siła cięcia nie zmieni się zbytnio.

 1. Siła cięcia może być oceniana na podstawie wyładowania opiłków żelaza i tego, czy temperatura cięcia mieści się w normalnym zakresie.
 2. Gdy zmierzona wartość rzeczywista X i średnica rysunku Y są większe niż 0,8, gdy łuk wklęsły samochodu jest większy niż 0,8, narzędzie tokarskie z wtórnym kątem odchylenia 52 stopni (to jest narzędzie tokarskie z 35-stopniowym kątem ołowiu i 93 stopni, które powszechnie stosujemy). R z samochodu może wytrzeć nóż w pozycji wyjściowej.
 3. Temperatura reprezentowana przez kolor opiłków żelaza

Biały mniej niż 200 stopni

Żółty 220~240 stopni

Ciemnoniebieski 290 stopni

Niebieski 320~350 stopni

Purpurowy czarny jest większa niż 500 stopni

Czerwony jest większy niż 800 stopni

 1. FUNAC OI mtc generalnie domyślnie ustawia się na polecenia G

G69: Nie tak jasne

G21: Wprowadzanie wielkości metrycznych

G25: Wykrywanie fluktuacji prędkości wrzeciona odłączone

G80: Anulowanie cyklu w puszce

G54: domyślny układ współrzędnych

G18: Wybór płaszczyzny ZX

G96 (G97): Regulacja stałej prędkości liniowej

G99: Posuw na obrót

G40: anulowanie kompensacji noska narzędzia (G41 G42)

G22: wykrywanie skoku magazynowania jest włączone

G67: Wywołanie modalne programu makra anulowane

G64: Nie tak jasne

G13.1: Anuluj tryb interpolacji współrzędnych biegunowych

 1. Zewnętrzny gwint jest zazwyczaj 1,3P, a wewnętrzny gwint jest 1,08P.
 2. Prędkość gwintu S1200/skok * współczynnik bezpieczeństwa (zwykle 0,8).
 3. Ręczny wzór kompensacji R noska narzędzia: fazowanie od dołu do góry: Z=R*(1-tan(a/2)) X=R(1-tan(a/2))*tan(a). Zmień fazowanie z góry na dół i zmień minus na plus.
 4. Gdy posuw zwiększa się o 0,05, prędkość obrotowa zmniejsza się o 50 do 80 obrotów. Dzieje się tak dlatego, że zmniejszając prędkość obrotową zmniejsza się zużycie narzędzia, a siłę skrawania zwiększa się wolniej, tak aby skompensować wzrost siły skrawania i temperatury spowodowany wzrostem posuwu. Wpływ.
 5. Prędkość skrawania i siła skrawania są bardzo ważne dla oddziaływania narzędzi skrawających. Nadmierna siła skrawania jest główną przyczyną upadku narzędzia.

Zależność między prędkością cięcia a siłą cięcia: im większa prędkość cięcia, pasza nie zmieni się, a siła cięcia będzie się powoli zmniejszać. Jednocześnie, im większa prędkość skrawania, tym szybsze zużycie narzędzia, siła skrawania będzie większa, a temperatura wzrośnie. Im większa siła skrawania i naprężenia wewnętrzne, tym bardziej narzędzie się zawali, gdy siła skrawania i naprężenia wewnętrzne będą zbyt duże, aby ostrze mogło je wytrzymać (oczywiście, istnieją również powody spadku naprężenia i twardości spowodowane zmianami temperatury).

 1. Podczas obróbki CNC należy zwrócić szczególną uwagę na następujące punkty:

(1) Dla obecnych ekonomicznych tokarek CNC w moim kraju, zwykłe trójfazowe silniki asynchroniczne są używane do osiągnięcia bezstopniowej zmiany prędkości poprzez przemienniki częstotliwości. Jeśli nie ma mechanicznego opóźnienia, wyjściowy moment obrotowy wrzeciona jest często niewystarczający przy niskich prędkościach. Jeśli obciążenie skrawania jest zbyt duże, łatwo jest się znudzić. Jednak niektóre obrabiarki mają przekładnie, aby rozwiązać ten problem.

(2) O ile to możliwe, narzędzie może zakończyć przetwarzanie części lub zmiany roboczej. Podczas wykańczania dużych części należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć zmiany narzędzia w środku, aby zapewnić, że narzędzie może być przetwarzane w jednym czasie.

(3) Podczas korzystania z toczenia CNC do obracania gwintu, wyższa prędkość powinna być używana w jak największym stopniu, aby uzyskać wysokiej jakości i wydajną produkcję.

(4) Używaj G96 tak często, jak to możliwe.

(5) Podstawową koncepcją obróbki z dużymi prędkościami jest sprawienie, aby posuw przekroczył prędkość przewodzenia cieplnego, aby ciepło cięcia zostało odprowadzone z opiłkami żelaza, aby odizolować ciepło cięcia od przedmiotu obrabianego i zapewnić, że przedmiot obrabiany nie nagrzewa się lub nie nagrzewa się. Dlatego wybrano obróbkę z dużą prędkością bardzo wysoką Prędkość cięcia jest dopasowana do wysokiej paszy i wybrano mniejszy back-grab.

(6) Zwróć uwagę na kompensację nosa narzędzia R.

 1. Niektóre powszechnie stosowane formy:

Tabela klasyfikacji obrabialności materiału obrabianego

Wspólne czasy skrawania gwintu i skala nacięć wstecznych

Wspólny wzór obliczeń geometrycznych

Tabela przeliczania cali na milimetry

 1. Podczas frezowania rowków często występują drgania i pęknięcia narzędzi. Przyczyną tego jest zwiększona siła skrawania i niewystarczająca sztywność narzędzia. Im krótsza długość wysuwu narzędzia, mniejszy kąt luzu i większa powierzchnia ostrza, tym lepsza sztywność. Im większa siła skrawania, ale większa szerokość narzędzia do rowków, tym siła skrawania, którą może wytrzymać, odpowiednio wzrośnie, ale zwiększy się również siła skrawania. Przeciwnie, im mniejsze narzędzie do rowków, tym mniejsza siła, którą może wytrzymać. Jego siła cięcia jest również mała. obraz
 2. Przyczyny drgań podczas korytowania samochodu:

(1) Wydłużona długość narzędzia jest zbyt duża, co powoduje zmniejszenie sztywności.

(2) Prędkość posuwu jest zbyt wolna, co powoduje zwiększenie jednostkowej siły skrawania i wywołuje duże drgania. Wzór to: P=F/ilość cięć wstecznych*f P to jednostkowa siła skrawania F to siła skrawania, a prędkość jest zbyt szybka. Będzie wstrząsać nożem.

(3) Obrabiarka nie jest wystarczająco sztywna, co oznacza, że narzędzie może wytrzymać siłę cięcia, ale obrabiarka nie może jej wytrzymać. Mówiąc wprost, obrabiarka nie porusza się. Na ogół nowe maszyny nie mają tego typu problemów. Maszyna z tego typu problemem jest albo stara. Albo zabójca maszyn jest często spotykany.

 1. Kiedy prowadziłem ładunek, stwierdziłem, że na początku rozmiar był w porządku, ale po kilku godzinach okazało się, że rozmiar się zmienił, a rozmiar jest niestabilny. Powodem może być to, że siła cięcia jest nowa, ponieważ narzędzia są nowe na początku. Nie jest ona bardzo duża, ale po toczeniu przez pewien czas, narzędzie zużywa się, a siła skrawania staje się większa, co powoduje przesunięcie obrabianego przedmiotu na uchwycie, więc rozmiar jest stary i niestabilny.
 2. Podczas używania G71, wartość P i Q nie może przekroczyć numeru sekwencji całego programu, w przeciwnym razie wystąpi alarm: Format poleceń G71~G73 jest nieprawidłowy, przynajmniej w FUANC.
 3. Istnieją dwa formaty podprogramów w systemie FANUC:

(1) Pierwsze trzy cyfry P000 0000 odnoszą się do liczby cykli, a ostatnie cztery cyfry są numerem programu.

(2) Pierwsze cztery cyfry P0000L000 są numerem programu, a ostatnie trzy cyfry L są liczbą cykli.

 1. Punkt początkowy łuku pozostaje niezmieniony, a punkt końcowy jest przesunięty o mm w kierunku Z, a dolna średnica łuku jest przesunięta o a/2.
 2. Przy wierceniu głębokich otworów wiertło nie szlifuje rowków skrawających, aby ułatwić odprowadzanie wiórów.
 3. Jeśli uchwyt narzędziowy jest używany do wiercenia otworów, wiertło może być obracane w celu zmiany średnicy otworu.
 4. Podczas wiercenia otworów środkowych ze stali nierdzewnej lub otworów ze stali nierdzewnej, wiertło lub środek wiertła musi być mały, w przeciwnym razie nie będzie się poruszał. Nie szlifuj rowków podczas wiercenia za pomocą wierteł kobaltowych, aby zapobiec wyżarzaniu wiertła podczas wiercenia.
 5. Zgodnie z procesem, istnieją zasadniczo trzy rodzaje wykrojów: jeden materiał jest jeden, dwa towary są jednym, a cały bar jest jednym.
 6. Gdy podczas gwintowania pojawia się elipsa, może to oznaczać, że materiał jest luźny. Użyj noża zębatego, aby przeciąć jeszcze kilka razy.
 7. W niektórych systemach, w których można wprowadzać makroprogramy, makroprogramy mogą być używane do zastępowania cykli podprogramów, co pozwala zaoszczędzić numery programów i uniknąć wielu kłopotów.
 8. Jeśli wiertło jest używane do rozwiercania, ale otwór przeskakuje dużo, wiertło z płaskim dnem może być używane do rozwiercania w tym czasie, ale wiertło skrętne musi być krótkie, aby zwiększyć sztywność.
 9. Jeśli wiertło jest używane do robienia otworów bezpośrednio na wiertarce, średnica otworu może być odchylona, ale jeśli rozmiar otworu nie jest ogólnie prowadzony na wiertarce, na przykład, jeśli wiertło 10 mm jest używane do rozszerzenia otworu na wiertarce, rozszerzona średnica otworu jest ogólnie Jest to około 3 tolerancja drutu.
 10. W małym otworze (otwór przelotowy) samochodu, spróbuj zrobić okruchy ciągłego zwijania, a następnie rozładować z ogona.

Kluczowe punkty toczenia okruchów:

(1) Pozycja noża powinna być odpowiednio podniesiona.

(2) Odpowiednie nachylenie ostrza, ilość cięcia i szybkość podawania, pamiętaj, że nóż nie powinien być zbyt niski, w przeciwnym razie łatwo będzie złamać wióry. Jeśli pomocniczy kąt odchylenia noża jest duży, pręt narzędzia nie zostanie złapany, nawet jeśli wiór zostanie złamany, jeśli pomocniczy kąt odchylenia jest zbyt mały, po złamaniu wióra, wióry utkną w pręcie narzędzia i łatwo spowodują niebezpieczeństwo.

 1. Im większy przekrój poprzeczny pręta noża w otworze, tym mniej prawdopodobne jest, że nóż będzie wibrował, a silna gumowa opaska może być przymocowana do pręta noża, ponieważ silna gumowa opaska może odgrywać pewną rolę w pochłanianiu wibracji.
 2. Podczas obracania otworu miedzianego, końcówka R noża może być odpowiednio większa (R0,4~R0,8), zwłaszcza gdy stożek jest pod obracaniem, części żelazne mogą być niczym, a części miedziane będą bardzo zakleszczone.