Jak zrobić stolarkę własnoręcznie? - instrukcje

image

Często drewno jest obrabiane przez struganie. Struganie jest procesem, w którym drewno jest podawane bezpośrednio do obszaru cięcia, gdzie płaszczyzna cięcia, powierzchnia cięcia i powierzchnia do strugania pokrywają się. Strugarka posiada wał z nożami zamontowanymi na łożu. Porusza się wokół własnej osi. Obrabiany przedmiot jest poddawany ruchowi posuwisto-zwrotnemu. Najpopularniejszą maszyną do obróbki drewna jest strugarka. Tego typu maszyna do obróbki drewna jest używana w domu od kilku lat. Przemysłowe modele takich urządzeń mają duży koszt, ale można również zrobić domową stolarkę, która może być również używana do obróbki drewna.

Treść artykułu:

 • 1 Podstawowe elementy składowe frezarki górnowrzecionowej
 • 2 Wykonanie maszyny
  • 2.1 Po pierwsze. Podstawą maszyny jest rama nośna. Można go wykonać własnymi rękami, biorąc pod uwagę następujące punkty:
  • 2.2 Montaż wału z łopatkami
  • 2.3 Tabela
  • 2.4 Montaż silnika z napędem
  • 2.5 Podpora sztywna
 • 3 Wniosek

Montaż maszyny

Zanim zaczniesz robić domową strugarkę, musisz zrobić rysunki i zrozumieć podstawowe elementy, które składają się na schemat. Zwykle strugarka składa się z następujących podstawowych elementów:

 • łóżko;
 • wałek nożowy;
 • wałek;
 • silnik elektryczny, z którego dostarczane są obroty;
 • kilka stołów;
 • grzbiet naporowy.

Rysunek domowej stolarki, który ma powstać, musi zawierać informacje o tym, w jakiej odległości od siebie znajdują się silnik elektryczny z wałkiem i wałek z nożami. Wykres określa, o ile zmniejszą się obroty wyjściowe i wzrośnie moc.

Wykonanie maszyny

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wykonanie bazy. Podstawą maszyny jest rama nośna. Można go wykonać ręcznie, biorąc pod uwagę następujące punkty:

 1. Przede wszystkim, do tworzenia łóżka domowej roboty fugank, metalowy profil będzie odpowiedni. Charakteryzuje się niską wagą i jest łatwy do zdemontowania.
 2. Podczas wykonywania rysunku należy wziąć pod uwagę, że konstrukcja musi rozkładać wywierane obciążenie, być stabilna.
 3. Wszystkie elementy muszą być solidnie zamocowane. Mechanizm, który jest zamontowany na łożu, stanowi dość duże obciążenie ze względu na materiał, który ma być obrabiany.
 4. Elementy mocowane są do siebie poprzez spawanie lub skręcanie. Jeśli chcemy, aby własnoręcznie wykonana stolarka była mobilna i możliwa do transportu, należy wybrać połączenie gwintowane. Spawanie jest bardziej niezawodne, ale konstrukcja nie będzie zdemontowana.

Warto pamiętać, że stolarka musi być ustawiona na płasko. Dlatego przy łączeniu wszystkich elementów należy ściśle przestrzegać poziomu.

Montaż wałka ostrza

Samodzielnie wykonana stolarka, jak również wersja przemysłowa, ma na powierzchni bęben z nożami, który obracając się, prowadzi do usuwania drewna z powierzchni obrabianego przedmiotu. Do cech instalacji takiego elementu należą:

 • Bęben, który jest mechanizmem składającym się z dwóch łożysk, tarczy i centralnego wału, na który przenoszone są obroty.
 • Własnoręczne wykonanie ostrzy jest praktycznie niemożliwe, ponieważ potrzebna jest do tego tokarka i frezarka pionowa.
 • Bęben jest umieszczony na łożu maszyny poprzez łożyska ze specjalnymi mocowaniami.
 • Mechanizm z ostrzami musi być solidnie przymocowany do podstawy, ponieważ to na nim koncentruje się całe obciążenie.
 • Na końcu wału wyjściowego zamontowany jest wałek z paskiem. Można to zrobić ręcznie. Profil tego elementu musi być dopasowany do profilu taśmy.

Wiele rysunków przedstawia układ, w którym łopatki na osi są umieszczone w centralnej części ramy.

Tabela

Konstrukcja posiada dwa stoły umieszczone po przeciwnych stronach bębna. Trudność w ich wykonaniu polega na tym, że mechanizm mocujący musi sztywno przylegać do powierzchni. Domowej roboty maszyna do spoinowania musi mieć gładką powierzchnię stołu. Wynika to z faktu, że podawanie drewna odbywa się z silnym naciskiem. Jeśli pomiędzy stołem a przedmiotem obrabianym występuje duże tarcie, obróbka będzie znacznie utrudniona.

Należy również zauważyć, że stół musi być wypoziomowany z bębnem tarczy. Wysokość musi być regulowana, do czego służą specjalne mechanizmy. Taki mechanizm regulacyjny można wykonać samodzielnie za pomocą złącza gwintowanego.

Kolejnym ważnym punktem jest to, że stół musi mieć szerokość i długość dostosowaną do wymiarów obrabianych przedmiotów. Możliwe jest również zastosowanie mechanizmu składanego.

Montaż silnika z napędem

Narzędzie tnące jest obracane przez silnik elektryczny. Rozważając zalecenia dotyczące instalacji silnika, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

 • Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ silnika elektrycznego i jego moc. Strug domowej roboty może usunąć dużą warstwę materiału podczas jednego przejazdu. Do użytku domowego odpowiedni jest silnik elektryczny o mocy większej niż 1 kW. Ostatnio bardzo popularne są modele zasilane napięciem 220 V.
 • Maszyna będzie działać prawidłowo, jeżeli koło pasowe silnika elektrycznego będzie w jednej płaszczyźnie z kołem pasowym bębna. Jest to trudne do wykonania, trzeba użyć narzędzi pomiarowych i poziomicy.
 • Ważne jest, aby wybrać prawidłowe średnice kół pasowych. Różnica w średnicy zmniejsza liczbę obrotów na wyjściu, co znacznie zwiększa siłę uciągu.
 • Pasek musi być dobrze napięty. Warto mieć na uwadze, że są one produkowane według określonych standardów i mają określoną długość. Dzięki temu odległość między kołami pasowymi jest dobrze wymierzona.
 • Zaleca się stworzenie miejsca do siedzenia na domowej roboty komorze silnika z możliwością regulacji jego położenia. Pozwoli to na naprężenie paska, gdy jego długość wydłuży się z powodu zużycia.

Szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo domowego stolarza. Silnik elektryczny maszyny nie może być uziemiony przez łóżko, ponieważ w pewnych okolicznościach może dojść do porażenia prądem.

Twardy przystanek

Ostatnim elementem wyposażenia, który można wykonać własnoręcznie, jest twardy ogranicznik. Jest to konieczne, aby utrzymać obrabiany przedmiot prosto na stole. W tym celu rzemieślnik wywiera poprzeczny nacisk na obrabiany przedmiot podczas jego podawania wzdłuż. Ogranicznik jest umieszczony na dalekiej krawędzi stołu, własnymi rękami może być wykonany z prostego kawałka drewna, dla którego wystarczy poprawić jakość powierzchni do minimalnego stopnia chropowatości.

Wniosek

Podsumowując, należy zauważyć, że domowej roboty jointer jest wykonany tak bezpieczne, jak to możliwe, ponieważ ma dużą liczbę elementów obrotowych. W tym celu wykonuje się specjalną osłonę z drewna lub tworzywa sztucznego, która zakrywa silnik elektryczny, rolki i taśmę. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że domowa stolarka jest sztywno zamocowana.