Domowa maszyna do produkcji płyt okładzinowych

image

W produkcji wykończeń drewnianych, boazeria okazuje się być niezastąpioną pomocą. Uzyskany w ten sposób profil elementu montażowego ułatwia uzyskanie pokrycia bez szczelin przelotowych. Zalety drewna łączą się z wytrzymałością boazerii na dużych płaszczyznach.

Treść artykułu:

 • 1 Operacje łączące
  • 1.1 Rozwiązanie konstrukcyjne
 • 2 Maszyna do produkcji okładzin drewnianych w domu
  • 2.1 Wersja domowa
 • 3 Wymagania materiałowe
  • 3.1 Gatunki drewna
  • 3.2 Przygotowanie do obróbki
  • 3.3 Wymiarowanie lameli

Łączenie procesów

Deska jest cięta z czterech stron. Najpierw przechodzi przez piłę tarczową, aby uzyskać proste krawędzie, następnie jest kalibrowany na grubościówce, a na koniec połączenia na pióro i wpust są wycinane za pomocą frezarki. Samodzielna praca na różnych maszynach jest czasochłonna i pozostawia indywidualne cechy każdego elementu.

Maszyna ciesielska może być używana do łączenia operacji, uzyskując wynik na jednym stole w jednym przejściu przedmiotu obrabianego. Poprzez regulację noży, ta czterostronna maszyna wykonuje okładziny o różnych przekrojach i rodzajach. Poprzez zmianę frezów można wytwarzać inne produkty z drewna.

Konstruktywne rozwiązanie

Równoczesne cięcie z różnych stron jest możliwe dzięki zainstalowaniu co najmniej 4 (do 7) wrzecion na tym samym łożu w trakcie ruchu elementu. Określone parametry wytwarzania lameli uzyskuje się poprzez dobór zestawu odpowiednich frezów.

Dane zawarte w karcie katalogowej producenta frezarki (Ø gniazd, wymiary, twardość końcówek tnących) muszą spełniać wymagania kompatybilności z urządzeniami stosowanymi do obróbki tego rodzaju materiału. Nie wszystkie modele mogą mieć standardowe parametry, są wyspecjalizowane do określonych zadań produkcyjnych.

Małe batyskafy mogą być produkowane przez małe modele maszyn mobilnych. Produkcja w linii odbywa się na urządzeniach stacjonarnych o dużej prędkości posuwu i programowalnym sterowaniu. Stół tych maszyn może mieć długość do 12 metrów. Rama posiada dużą masę, która tłumi drgania i pozytywnie wpływa na dokładność parametrów w przypadku powtarzających się operacji.

Maszyna do produkcji okładzin ściennych we własnym domu

Jeśli chcesz produkować okładziny w domu, musisz najpierw określić szacowaną wielkość produkcji. Wraz ze wzrostem wydajności i stopnia automatyzacji rosną koszty urządzeń. Zestaw narzędzi do cięcia będzie drogi.

Pozytywnym czynnikiem będzie różnica w cenie tarcicy surowej i wyrobów gotowych (deska-łącznik). Zapotrzebowanie na tego typu okładziny wykonane z różnych gatunków drewna utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Przeprowadzenie wszystkich etapów produkcji (surowiec - płyta) we własnym zakresie, pozwoli Państwu na uzyskanie pożądanej jakości na wyjściu.

Wersja domowa

Dla potrzeb domowych, nie regularnej produkcji bez wielkich wymagań co do standardów, zrób własną maszynę do prefabrykatów. Obejmuje on następujące części:

 • Rama / Frame. W całości spawana, solidna, mocna rama, która łączy wszystkie elementy w taki sposób, że środek ciężkości znajduje się na dole;
 • Tabela. Płyta stalowa tłoczona z otworami technologicznymi pod wrzeciona i frezy. Ma wąski, podłużny kształt, który podtrzymuje lamelkę w jednej pozycji, aż do momentu pełnego wniknięcia ostrzy;
 • Silnik. Moc silnika wynosi od 2 do 5 kW. Silnik ma pojemność 380 V, ale możliwe jest podłączenie go do 220 V. Czystość strugania jest osiągana przez włączenie do schematu wzrastającego biegu (od 5000 obr/min);
 • Mechanizm tłoczący. Zestaw rolek, umieszczonych wzdłuż długości stołu, utrzymujących obrabiany przedmiot w określonych płaszczyznach na długości przejścia;
 • Wałek nożowy. Ma wysokie wymagania co do dokładności wykonania, dlatego jest kupowany jako gotowy frez;
 • Włącznik/wyłącznik. Jest on umieszczony po stronie operatora. Czerwony przycisk w wersji zewnętrznej (górna część nie jest wpuszczona w obudowę) do szybkiego zatrzymania maszyny w sytuacjach awaryjnych;
 • Ochrona. Części obrotowe są osłonięte dla bezpieczeństwa.

Przewody elektryczne są umieszczone w metalowej tulei i zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem przez deskę o ostrych krawędziach. Obudowa jest uziemiona. Nawet niewielkie napięcie na metalu może spowodować poważne obrażenia podczas pracy z drewnem.

Samodzielny montaż będzie udany, jeśli posiadasz wiedzę i umiejętności do pracy z maszyną. Jeśli tak nie jest, należy wezwać specjalistę.

Wymagania w stosunku do materiałów

Produkowane wyroby muszą spełniać wymagania GOST 8242-88 (normalny), DIN 68126 (euro).

Profile standardowe:

 • standard;
 • Euro;
 • Amerykanin;
 • Saintyl (kołchoźnica, chłopka);
 • soft-line;
 • działka - dom;
 • blok - dom.

Różnią się one szerokością języka, krzywizną powierzchni, obecnością rowków wentylacyjnych. Dlatego, dla każdego gatunku potrzebują własnych dostosowań wielkości, kształt ostrzy.

Gatunki drewna

Drewno użyte w pracach wykończeniowych nadaje się zarówno na elewację jak i do wnętrz. Są to cedr, świerk, sosna i modrzew. Oprócz specjalnej impregnacji, włókna żywiczne tego typu są trudne do zaimpregnowania przez wilgoć atmosferyczną. W zamkniętej przestrzeni nadają powietrzu przyjemny sosnowy aromat.

Osika, jesion, lipa i olcha dobrze nadają się na okładziny ścian wewnętrznych, podłóg.

Różne tekstury i odcienie kolorów pomagają stworzyć przytulną atmosferę dzięki temu ekologicznemu materiałowi. Lakierowane wykończenie podkreśla design i zachowuje wygląd.

Przygotowanie płyty do przetwarzania

Deska nieobrzynana wybierana jest z dolnej części pnia, gdzie jest mniej sęków i pęknięć.

Tarcica jest suszona do wilgotności około 12 - 15%.

Drewno jest przycinane na wymiar poprzez przycięcie krawędzi i zaokrąglenie. Rozmiar jest przygotowywany biorąc pod uwagę, że maszyna będzie ciąć od 4mm do 8mm drewna. Przednia strona jest wybierana i szlifowana. Jeśli wymagania jakościowe są wysokie, preparaty są wykonywane na wszystkich 4 stronach płyty.

Ostatnim etapem jest regulacja narzędzi tnących. Dopasowanie pióra i wpustu ustawia całą płaszczyznę bez szczelin, różnic. Równomierna geometria cięcia jest ustawiana za pomocą podkładek na frezarce 8 mm. Grubość usuwanego materiału przekracza 4 mm. Frez do filetowania jest ustawiany na wysokość nieusuwalnej pozostałej części krawędzi bocznej. Należy pozostawić co najmniej 5 mm prostej krawędzi od strony czołowej. Nieco mniejszy rozmiar na odwrocie jest dopuszczalny.

Wymiarowanie lameli

Pojedyncze lamele mogą być produkowane na własnej maszynie, co zmniejsza ilość wycinków do instalacji. Typowe długości mieszczą się w zakresie 6 metrów (minimum 0,3 metra, skok co 0,1 metra).

Szerokość podziałki wzdłuż pionowego połączenia skrzydła wynosi 0,15 m. Szerokie wstęgi drewna są bardziej podatne na wypaczenia i odkształcenia. Wąskie elementy są bardziej stabilne.

Grubość jest różna: wykończenie wewnętrzne jest ograniczone do 1,2 cm, wykończenie zewnętrzne wzrasta do 2,5 cm.

Możliwość realizacji indywidualnych zamówień na wymagany rozmiar, profil i materiał (np. palisander) szybko zwraca się w przypadku maszyny do produkcji domowej.