Szkło zaczęło być używane ponad pięć tysięcy lat temu, jego próbki zostały odkryte przez archeologów w starożytnym Egipcie. Ponadto próbki zostały znalezione również w innych krajach, np. w Indiach, Japonii itp. Badania prowadzone w naszym kraju wykazały, że tajniki szklarstwa były znane od dawna. Materiał ten był używany przez ponad tysiąc lat, ale materiał arkusz został nauczony do produkcji i przetwarzania tylko w wieku przedostatnim.
Aby zrozumieć, jak można ciąć szkło, pożądane jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj szkła istnieje i jaki rodzaj ma być przetwarzany. Każdy rodzaj takiego materiału wymaga innego podejścia.
W przemyśle i w życiu codziennym stosuje się następujące gatunki szkła:
Główną zasadą, która musi być przestrzegana przed cięciem szkła jest stosowanie środków ochrony osobistej (gogle, fartuch, rękawice), jeśli ilość wykonywanej pracy jest bardzo duża, zaleca się stosowanie maski oddechowej. Przed przystąpieniem do cięcia materiału, powierzchnię stołu, na którym będzie wykonywana praca, należy pokryć grubym papierem lub szmatką.
Na rynku dostępna jest szeroka gama akcesoriów do cięcia szkła. Nazywa się ich szlifierzami szkła. Różnią się one konstrukcją, narzędziem tnącym i sposobem cięcia. Tak szeroki asortyment pozwala na dokonanie właściwego wyboru.
To narzędzie jest używane głównie przez profesjonalistów. Narzędzie to wykorzystuje przemysłowy lub naturalny diament do cięcia materiału. Do zamocowania diamentu w oprawie stosuje się lut na bazie srebra. Narzędziami z naturalnego diamentu można ciąć szkło o grubości do 10 mm. W przypadku zastosowania diamentu przemysłowego, maksymalna grubość płyty szklanej nie może przekraczać 5 mm. Jednak szlifierki do szkła z naturalnym diamentem są dość drogie.
Istnieje kilka rodzajów diamentowych noży do szkła na rynku, niektóre mają zakrzywioną krawędź. Frezy, a może być ich kilka, montowane są na tej samej osi co frez do szkła, co ułatwia życie frezera, zwłaszcza początkującemu. Niektóre frezy są wyposażone w diament w kształcie piramidy. Jest on zamontowany pod kątem 20 stopni. Przystawka ta wymaga od rzemieślnika pewnej wprawy i tylko profesjonaliści mogą nią ciąć.
Intensywna eksploatacja frezów do szkła prowadzi po pewnym czasie do stępienia diamentu, a do jego odtworzenia stosuje się blok z warstwą pyłu diamentowego na powierzchni.
Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej powszechnych narzędzi używanych zarówno w domu, jak i przez profesjonalistów.
Na rynku można znaleźć przecinarki do szkła z różną liczbą wałków - 1, 3 lub 6. Liczba walców decyduje o jakości cięcia i jego koszcie. Rolka o średnicy 6 mm może ciąć szkło o grubości do 4 mm. Można nią wykonywać cięcia o łącznej długości do 350 m.
Stępioną tarczę tnącą można po prostu wymienić na nową. Jeśli nie jest to możliwe, można go uzupełnić za pomocą tarczy o drobnej ziarnistości.
Narzędzie to jest powierzchownie podobne do klasycznego noża krążkowego. Jest jednak jedna istotna różnica - wyposażony jest w system smarowania. Środek smarny wlany do rękojeści jest doprowadzany do obszaru roboczego przez specjalny knot. Ten sposób skrawania zmniejsza tarcie i zużycie narzędzia.
Ta przecinarka do szkła może być wyposażona w kilka głowic, które umożliwiają cięcie materiałów o różnej grubości. Praca przy grubości 10 mm wymaga użycia frezów o kącie 135 stopni, natomiast szkło o grubości do 20 mm można ciąć frezem o kącie 150 stopni.
Za pomocą jednej głowicy można ciąć do 6 000 lm. Dla zwiększenia wydajności stosuje się zarówno rolki stałe, jak i obrotowe. Wymienić głowice, których żywotność dobiegła końca.
Narzędzie to jest traktowane jako profesjonalne, więc nie ma sensu kupować go do jednorazowej pracy. Jeśli jednak masz dużo pracy do wykonania, to warto kupić.
Jest to specjalne narzędzie, które pozwala na wycinanie okręgów i owali. Jego konstrukcja obejmuje skalę pomiarową, która ustala wielkość cięcia, przyssawkę i samą obcinarkę do szkła oraz pręty do wycinania owalów. Zazwyczaj stosuje się narzędzie olejowe.
Proces cięcia szkła podzielony jest na kilka etapów:
Przed przystąpieniem do cięcia szkła należy wykonać pewne prace przygotowawcze. Pierwszym krokiem jest przygotowanie materiałów. W szczególności należy oczyścić powierzchnię. Jeśli szkło jest nowe, wystarczy je przetrzeć. Przy okazji, do wycierania, zaleca się nie używać szmatki, ale gazety. Usuwa wilgoć i nie pozostawia smug.
Jeśli materiał był już używany lub był długo przechowywany, nie wystarczy go przetrzeć. Należy ją myć z detergentem, który ją odtłuści. Następnie umyte szkło należy wysuszyć w pomieszczeniu, w którym istnieje małe prawdopodobieństwo osiadania kurzu na gotowej powierzchni.
Drugim krokiem jest znakowanie. Praktyka pokazuje, że praktycznie nie ma czegoś takiego jak produkcja bezodpadowa. Dotyczy to w szczególności elementów o skomplikowanych kształtach. Jednak dzięki prawidłowym kalkulacjom przed cięciem szkła, można zminimalizować straty.
Podczas cięcia tafli szklanych należy rozwiązać problem minimalizacji odpadów. Drugim zadaniem jest pocięcie arkusza na części, bez żadnych efektów ubocznych, takich jak pęknięcia i wyszczerbienia.
Rozwój technologii doprowadził do powstania takich urządzeń, które w pełni automatycznie wykonują znakowanie i cięcie tafli szklanych. Ta klasa maszyn pracuje pod kontrolą technologii komputerowej. Oblicza on wszystkie wymagane parametry, jak np. naddatek na wykończenie.
Zastosowanie technologii komputerowej i specjalistycznego oprogramowania pozwala na wyeliminowanie czynnika ludzkiego z procesu technologicznego, a tym samym minimalizuje liczbę wadliwych produktów.
Cięcie wykonywane na tego typu urządzeniach pozwala na zminimalizowanie kosztów produkcji wyrobów gotowych, zmniejszenie ilości wadliwych wykrojów itp.
Proces cięcia szkła został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować ilość odpadów. Projektant musi wziąć pod uwagę, że produkt musi być złamany od krawędzi do krawędzi za jednym razem.
Innymi słowy, zautomatyzowane procesy tną szkło z minimalną ilością odpadów i maksymalną jakością.
Przed użyciem przecinarki do szkła należy położyć arkusz na płaskiej powierzchni i wcisnąć szablon.
Za pomocą nożyka do szkła należy zaznaczyć początek i koniec szwu. Podczas znakowania należy uwzględnić wgłębienie od krawędzi tnącej do krawędzi frezu do szkła. Po wyznaczeniu linii końcowej szwu za pomocą noża, wykonuje się cięcia wzdłuż wyznaczonej linii. Ma to na celu zapobieżenie pękaniu szkła podczas cięcia.
Narzędzie jest używane do uruchomienia go wzdłuż powierzchni arkusza i ważne jest, aby ograniczyć siłę, w przeciwnym razie szkło może po prostu złamać.
Podczas rysowania linii należy to robić szybko i jednym cięciem. Linia musi być przecięta w jednym czasie.
Ważne: Podczas pracy z przecinarką należy nosić okulary ochronne.
Po wyznaczeniu linii należy ustalić, czy konieczne jest wyznaczenie drugiej linii. Jeśli cięcie jest dobre, szkło odłamie się po lekkim stuknięciu w linię cięcia.
Jest to być może najbardziej krytyczny krok. Tafle cienkiego szkła można rozbić ręcznie. Ogólnie rzecz biorąc, technologia rozbijania szkła jest następująca. Arkusz kładziemy na stole w taki sposób, aby linia cięcia wystawała nieco poza krawędź stołu. Jedną ręką docisnąć arkusz do stołu, a drugą delikatnie docisnąć wystającą część.
Narzędzie diamentowe, w celu cięcia materiału, jest dość prosty w użyciu. Trzeba go wziąć jak ołówek i wykonać cięcie. Dobrym pomysłem jest użycie linijki lub szablonu, aby uzyskać wyraźną linię. Jak używać noża do szkła jest dość proste, tak jak ołówek.
Narzędzie diamentowe musi być trzymane pod określonym kątem. Nie należy wywierać zbyt dużego nacisku na narzędzie podczas wykonywania cięcia, w przeciwnym razie linia może być nierówna i mogą wystąpić odpryski. Szybkie cięcie, średni czas cięcia 2 do 3 sekund na metr bieżący.
Ważne: Nie wykonuj kolejnego cięcia na tej samej linii.
Wspomniana wyżej dyskusja o tym, jak odłamać taflę szkła.
Również grube szkło można skutecznie ciąć za pomocą narzędzia diamentowego.
Rolkowy frez do szkła, w przeciwieństwie do frezu diamentowego, nie ma długiej żywotności. Bez problemu można nią przeciąć 300 metrów bieżących, a następnie trzeba ją wymienić lub ponownie naostrzyć, co nie jest dobrym rozwiązaniem.
Przed przystąpieniem do cięcia należy wyznaczyć taflę szkła. Podczas pracy, nóż do cięcia szkła musi być trzymany ściśle pionowo w stosunku do arkusza. W przeciwieństwie do frezów diamentowych, praca z frezami rolkowymi wymaga użycia większej siły, w przeciwnym razie szkło po prostu nie zostanie przecięte.
Aby ciąć tym narzędziem, wystarczy być zaznajomionym z obsługą tradycyjnej przecinarki do szkła.
Cięcie tafli szkła jest dość proste, ale czasami pojawia się potrzeba uzyskania części o skomplikowanym kształcie, np. koła. W celu wykonania tej operacji można:
Doświadczenie pokazało, że używanie kompasu jest bardziej efektywne. Dlatego właśnie szablony są używane, gdy trudno jest znaleźć kompas.
Kompas - przecinarka do szkła to niezbyt skomplikowana konstrukcja składająca się z:
Używanie kompasu w praktyce nie jest zbyt trudne. Praca odbywa się w kilku etapach.
Kiedy pojawia się takie pytanie, od razu zakłada się, że mówimy o szkle organicznym. Do jego produkcji stosowane są materiały polimerowe, które pod wieloma względami znacznie ustępują szkłu kwarcowemu. Dzięki tej różnicy możliwe jest cięcie szkła organicznego bez użycia frezów do szkła. Dlatego do obróbki tego materiału można używać nawet ostrych noży kuchennych.
Oprócz narzędzi ręcznych można stosować również narzędzia elektryczne, np. piły tarczowe. Istnieją jednak pewne komplikacje. W procesie cięcia plexi nagrzewa się i w przypadku nagłego zatrzymania narzędzia może "przykleić się" do uzyskanych krawędzi.
Metoda ta jest często stosowana przy cięciu butelek ze szkła. Metoda ta może być również stosowana do cięcia blach. Potrzebny będzie kawałek wełnianej nici, paliwo i pojemnik z wodą.
Nić należy nasączyć paliwem i przymocować do szyby wzdłuż linii cięcia. Nić nasączoną płynnym paliwem należy następnie podpalić, a po jej przepaleniu zanurzyć szklankę w zimnej wodzie. Gdy tylko cięcie zostanie wykonane, słychać charakterystyczne kliknięcie.
Ta metoda działa na butelki. Przy stosowaniu tej metody należy podjąć środki ostrożności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Do cięcia tafli szkła używa się zwykłej lutownicy. Można ją nazwać metodą cięcia na ciepło i służy do wycinania kształtów. Oprócz lutownicy można również użyć palnika.
Proces cięcia szkła za pomocą lutownicy jest następujący. Na początku linii znakowania plik musi być zaznaczony. Następnie cofnij się o kilka milimetrów i przyłóż do tego miejsca rozgrzaną lutownicę. Po podgrzaniu powstaną mikropęknięcia, wtedy należy cofnąć się o kilka milimetrów i ponownie przyłożyć lutownicę.
Ta metoda nie jest zbyt szybka, ale pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów.
Metoda ta może być nazywana ścinaniem kierunkowym. Umożliwia on tworzenie kształtów takich jak koła, owale i inne. Ale ta metoda nie może być używana do tworzenia linii prostych. Woda, która ma być użyta do cięcia, działa jak środek smarujący.
Zanurzając kawałek szkła w wodzie z nożyczkami, można odłamać małe kawałki szkła. Woda zapobiega pękaniu szkła. Metodą tą można obrabiać szkło o grubości do 4 mm.
Tej metody nie można nazwać "bezpieczną". Obróbka blachy za pomocą tarczy diamentowej wymaga szczególnej ostrożności i środków bezpieczeństwa. Jednak obróbka szkła za pomocą tarczy diamentowej, pozwala na szybkie i efektywne cięcie szkła. Do pracy potrzebna jest szlifierka i piła z powłoką diamentową o grubości 0,1 mm.
Proces cięcia przebiega w następujący sposób.
Arkusz kładzie się na płaskiej powierzchni. Następnie należy przejechać maszyną, a dokładniej tarczą obrotową, po powierzchni arkusza. Dotyk powinien być delikatny. Powinien wtedy powstać niewielki rowek, przypominający szeroką linię z wycinarki do szkła. Następnie szkło jest odłamywane w zaznaczonym miejscu.
Aby zmniejszyć ryzyko pęknięć i wyszczerbień zaleca się podlewanie miejsca cięcia, przy okazji woda zwiąże również powstały pył szklany.
Pilnik może być również używany do cięcia szkła. Możesz użyć dowolnego pliku innego niż okrągły, aby to zrobić.
Do cięcia szkła konieczne jest wykonanie kilku nacięć na powierzchni arkusza za pomocą pliku, a dokładniej za pomocą kąta pliku. Należy docisnąć pilnik nieco mocniej, aby na papierze powstał rowek, jak po użyciu noża do szkła. Po przygotowaniu linii cięcia można przystąpić do rozbijania szkła.
Od razu należy zaznaczyć, że ta metoda cięcia arkusza wymaga pewnej wprawy.
Zdarza się, że podczas prac budowlanych pojawia się potrzeba cięcia szkła, a nie ma pod ręką przecinarki do szkła. Można użyć wiertła lub świdra z wkładką z węglika wolframu.
Proces ten jest bardzo podobny do tego, który odbywa się przy użyciu zwykłej wycinarki do szkła. Najważniejsze jest to, że punkt został wyostrzony. Dowiedz się więcej na: http://kolo-lancuchowe.pl