21 Podstawowe zdroworozsądkowe podejście do grawerowania CNC (2)

image

21 Podstawowy zdrowy rozsądek CNC grawerowanie obróbka (1)

13. Istnieje zjawisko zatrzymania podczas przetwarzania nowego noża, a przetwarzanie jest bardzo pracochłonne. Jakie parametry muszą być dostosowane w tym czasie?

Powodem, dla którego obróbka jest bardzo pracochłonna jest to, że moc i moment obrotowy wrzeciona nie wytrzymuje aktualnej ilości skrawania. Rozsądnym podejściem jest przerobienie ścieżki w celu zmniejszenia głębokości narzędzia, głębokości rowka i ilości przycinania. Jeśli ogólny czas przetwarzania jest krótszy niż 30 minut, można również dostosować prędkość cięcia, aby poprawić stan cięcia.

14. Jaka jest rola płynu do cięcia?

Zwróć uwagę na olej chłodzący do obróbki metalu. Rolą systemu chłodzenia jest zabranie ciepła cięcia i latających wiórów, a także smarowanie przetwarzania. Płyn chłodzący usuwa ciepło cięcia, zmniejsza ciepło przekazywane do narzędzia i silnika oraz zwiększa ich żywotność. Zabierz latające wióry, aby uniknąć wtórnego cięcia. Smarowanie może zmniejszyć siłę cięcia i sprawić, że przetwarzanie będzie bardziej stabilne. W przetwarzaniu miedzi, wybór oleistego płynu do cięcia może poprawić jakość powierzchni.

15. Jakie są etapy zużycia narzędzi?

Zużycie narzędzia jest podzielone na trzy etapy: zużycie początkowe, normalne zużycie i ostre zużycie.

W początkowym etapie zużycia główną przyczyną zużycia narzędzia jest to, że temperatura narzędzia jest niska, a optymalna temperatura cięcia nie została osiągnięta. W tym czasie zużycie narzędzia jest głównie zużyciem ściernym. Takie zużycie ma stosunkowo duży wpływ na narzędzie i łatwo jest spowodować upadek narzędzia Knife.

Ten etap jest bardzo niebezpieczny. Jeśli nie jest dobrze obsługiwany, może bezpośrednio spowodować upadek i awarię narzędzia. Kiedy narzędzie przechodzi początkowy okres zużycia, temperatura cięcia narzędzia osiąga pewną wartość. To jest główne zużycie jest zużycie dyfuzyjne, a jego funkcją jest głównie powodowanie lokalnych odprysków. Dlatego zużycie jest mniejsze i wolniejsze. Gdy zużycie osiągnie pewien poziom, narzędzie nie powiedzie się i wchodzi w okres szybkiego zużycia.

16. Dlaczego narzędzia muszą być docierane i jak je docierać?

Wspomnieliśmy powyżej, że narzędzie łatwo zapada się w początkowej fazie zużycia. Aby uniknąć zjawiska zapadania się narzędzia, musimy je docierać. Temperatura skrawania narzędzia jest stopniowo zwiększana do rozsądnej temperatury. Eksperymentalnie sprawdzono, że do porównania użyto tych samych parametrów obróbki. Można zauważyć, że po docieraniu trwałość narzędzia wzrosła ponad 2-krotnie. Metoda docierania polega na zmniejszeniu posuwu o połowę przy zachowaniu rozsądnej prędkości obrotowej wrzeciona, a czas obróbki wynosi około 5-10 minut. Przy obróbce miękkich materiałów należy stosować małą wartość, a przy obróbce twardych metali dużą wartość.

17. Jak ocenić duże zużycie narzędzia? Metoda oceny poważnego zużycia narzędzia to:

1) Podczas słuchania przetwarzanego dźwięku występuje ostre dzwonienie;

2) Słuchając dźwięku głównego wału, główny wał jest oczywiście wstrzymywany;

3) Czuje, że wibracje wzrastają podczas przetwarzania, a wrzeciono obrabiarki ma oczywiste wibracje;

4) Patrząc na efekt przetwarzania, noże na przetworzonej powierzchni dolnej są czasami dobre, a czasami złe (jeśli tak jest na początku, oznacza to, że głębokość noża jest zbyt głęboka).

18. Kiedy należy zmienić narzędzie?

Narzędzie powinniśmy wymieniać przy około 2/3 limitu jego żywotności. Na przykład, jeśli narzędzie jest mocno zużyte w ciągu 60 minut, to przy następnej obróbce należy je wymienić w ciągu 40 minut i wyrobić w sobie nawyk regularnej zmiany narzędzia.

19. Czy mocno zużyte narzędzia mogą być dalej obrabiane?

Po znacznym zużyciu narzędzia siłę skrawania można zwiększyć do 3 razy w stosunku do normalnej. Siła skrawania ma duży wpływ na żywotność elektrody wrzeciona, a żywotność silnika wrzeciona jest odwrotnie proporcjonalna do trzeciej potęgi. Na przykład, gdy siła cięcia jest zwiększona o 3 razy, przetwarzanie przez 10 minut jest równoważne z wrzecionem używającym 10*33=270 minut w normalnych warunkach.

20. Jak określić długość wysunięcia narzędzia podczas obróbki zgrubnej?

Im krótszy jest wysięg narzędzia, tym lepiej. Jednak w rzeczywistej obróbce, jeśli jest ona zbyt krótka, długość narzędzia musi być często regulowana, co będzie miało zbyt duży wpływ na wydajność obróbki. Jak zatem należy kontrolować długość wysunięcia narzędzia w rzeczywistej obróbce?

Zasada jest następująca: pręt frezarski o średnicy φ3 może być normalnie przetwarzany, jeśli wystaje 5 mm. Pręt narzędziowy o średnicy φ4 może być normalnie obrabiany jeśli wystaje 7mm. Pręt frezarski o średnicy φ6 może być normalnie obrabiany jeśli wystaje 10mm. Staraj się zejść poniżej tych wartości podczas ładowania noża. Jeśli długość górnego noża jest większa niż powyższa wartość, spróbuj kontrolować głębokość obróbki, gdy narzędzie jest zużyte. Jest to trochę trudne do uchwycenia i wymaga więcej ćwiczeń.

21. Co powinienem zrobić, jeśli narzędzie nagle pęknie podczas obróbki?

1) Zatrzymać obróbkę i sprawdzić aktualny numer seryjny obróbki.

2) Sprawdzić złamany nóż, aby zobaczyć, czy jest złamany korpus noża i usunąć go, jeśli jest.

3) Przeanalizuj przyczyny złamania narzędzia. To jest najważniejsze. Dlaczego narzędzie się złamało?

Jeśli chcemy przeanalizować, musimy przeanalizować różne czynniki, które wpływają na przetwarzanie wymienione powyżej. Ale powodem złamanego narzędzia jest to, że siła na narzędziu nagle wzrasta. Lub problem ze ścieżką, lub jitter narzędzia jest zbyt duży, lub materiał jest twardy, lub prędkość obrotowa silnika wrzeciona jest nieprawidłowa.

4) Po analizie, zmień narzędzie do przetwarzania. Jeśli ścieżka nie jest zmieniona, oryginalny numer seryjny powinien być zaawansowany jeden numer seryjny do przetwarzania. W tym czasie prędkość posuwu musi zostać zmniejszona. Jednym z nich jest to, że złamane narzędzie jest mocno utwardzone, a drugi jest narzędziem running-in.

Realted Post 21 Podstawowy Common Sense CNC grawerowanie obróbka (1)