Znaczenie pomiaru łańcucha dla zużycia

image

Łańcuch liściowy jest rodzajem łańcucha spotykanym najczęściej na ładowarkach teleskopowych i wózkach widłowych. W obu zastosowaniach odgrywa on kluczową rolę. Awaria elementu łańcucha liściowego może mieć katastrofalne skutki - prowadzić do utraty produkcji i związanych z tym konsekwencji finansowych lub, co gorsza, poważnych urazów operatora.

Niezależnie od roli łańcucha liściowego, nieuchronnie będzie się on zużywał, a to zużycie, jeśli nie zostanie sprawdzone, doprowadzi do awarii. Niezbędne jest podjęcie działań mających na celu zapobieżenie jak największemu zużyciu i monitorowanie zużycia łańcucha liściowego, aby problemy mogły zostać rozwiązane przed wystąpieniem poważnego incydentu. Należy mieć świadomość, że oprócz pomiaru zużycia łańcuchów liściowych w celu uniknięcia potencjalnych strat finansowych, jest to również wymóg prawny.

Co wpływa na zużycie łańcuchów liściowych?
Istnieje szereg czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia łańcucha liściowego, przy czym głównym czynnikiem jest środowisko, w którym działa łańcuch liściowy.

Skutki dla środowiska naturalnego obejmują następujące elementy:

Nadmierna wilgotność - może to prowadzić do rdzewienia, wżerów i pęknięć
Niskie temperatury lub wahania pomiędzy skrajnymi temperaturami mogą spowodować, że łańcuch liściowy stanie się kruchy.
Żrące substancje chemiczne lub opary - być może nie jest to zaskakujące - mogą powodować pogorszenie stanu łańcucha liści na poziomie mikroskopijnym.
Materiały ścierne, takie jak piasek lub grys, mogą również ścierać się na ruchomych częściach łańcucha liści, powodując zużycie, które nie jest łatwe do zauważenia gołym okiem.
Oprócz czynników środowiskowych, ilość i częstotliwość użytkowania ładowarki teleskopowej, wózka widłowego (lub innego urządzenia wykorzystującego łańcuch nośny) ma wpływ na zużycie łańcucha nośnego. Ciężko pracujące urządzenia - zwłaszcza gdy są używane na wielu zmianach - przyspieszają tempo zużycia. Nagłe zwiększenie obciążeń lub wstrząsów spowodowanych pracą na nierównym podłożu również spowoduje zwiększenie szybkości zużycia.

Smarowanie
Chociaż środowisko pracy może być dużym czynnikiem wpływającym na zużycie łańcuchów liściowych, ponad 60% wszystkich uszkodzeń łańcuchów liściowych jest spowodowanych złym smarowaniem. Prawidłowo nasmarowany łańcuch liścia będzie trwał około sześćdziesiąt razy dłużej niż suchobieżny łańcuch liścia.

Smarowanie może pomóc w uniknięciu następujących problemów:

  • Hałaśliwa praca
  • Rdza powierzchniowa
  • Rdza miętowa
  • Sztywne połączenia
  • Skręcone szpilki
  • Luźne szpilki
  • Złamane płytki ogniwa
  • Połamane bolce
  • Niedopuszczalne wydłużenie łańcucha liściowego

Objawy zużycia łańcuchów liściowych
Istnieje wiele sposobów, na jakie może być noszony łańcuch liściowy, w tym:

  • Zużyte kontury
  • Powierzchnie zużyte
  • Szczelne połączenia
  • Brakujące części
  • Wystające lub toczone sworznie
  • Pęknięte płyty
  • Złamane płyty
  • Pęknięte płyty w kształcie łuku
  • Powiększone otwory
  • Uszkodzenia korozyjne
  • Zużyte sworznie łączące śruby kotwiące

Nie wszystkie z nich są widoczne gołym okiem.

Jak sprawdzić i zmierzyć zużycie łańcucha liściowego
Chociaż jest to ważne, oględziny łańcucha liściowego pozwolą dostrzec tylko kilka potencjalnych problemów, które mogą mieć wpływ na bezpieczne działanie łańcucha liściowego. Sama kontrola raczej nie wykaże, czy łańcuch na liściach jest noszony podczas normalnego użytkowania. Jedynym sposobem na upewnienie się, jak bardzo zużył się łańcuch, a tym samym, czy jest on bezpieczny w użyciu, jest jego pomiar.

Przed wyjściem na zewnątrz i pomiarem łańcucha liściowego należy zauważyć, że jak każdy zestaw elementów wykonanych z metalu, łańcuch liściowy rozciąga się lekko pod obciążeniem i powraca do swojej normalnej długości po zdjęciu obciążenia. Oznacza to, że jeżeli dokonujesz pomiaru zużycia, uzyskasz inne wyniki, jeżeli zmierzysz łańcuch pod obciążeniem lub bez obciążenia.

Aby prawidłowo zmierzyć zużycie łańcucha liściowego, należy go mierzyć, gdy znajduje się pod małym obciążeniem odpowiadającym 1% jego wytrzymałości na rozciąganie.

Pomiar ręczny
Nie zaleca się dokonywania pomiaru zużycia łańcucha liściowego za pomocą miarki taśmowej lub stalowej reguły. (Należy mieć na uwadze, że mierniki taśmowe również będą naciągane, a tanie nie są zbyt dokładne) Aby zmierzyć zużycie łańcuchów liściowych z jakąkolwiek dokładnością, należy zmierzyć dużą liczbę podziałek (podziałka to odległość między dwoma sąsiadującymi sworzniami ogniw), a następnie obliczyć średnie zużycie.

Różnica między nowym łańcuchem a normalnym łańcuchem liściowym może być mniejsza niż milimetr, a oznaczenia na stalowej miarce lub taśmie są prawie tak szerokie, że dokładny odczyt jest bardzo trudny. Przy pomiarze ręcznym mogą wystąpić również niedokładności spowodowane błędami paralaksy przy oglądaniu pod różnymi kątami.

Ponadto, aby ocenić procent zużycia, który również jest podatny na błędy, wymagane jest przeprowadzenie obliczeń. Dopuszczalny zakres tego procentu zużycia jest również niewielki - mniej niż 2% jest dopuszczalne, ale przy 3% łańcuch liściowy wymaga wymiany.

Potencjalnie, pięć różnych osób mierzących ten sam łańcuch liściowy może uzyskać pięć różnych wyników, a co gorsza, niebezpieczny łańcuch może być nieprawidłowo zdiagnozowany jako noszony w dopuszczalnych granicach.

Za pomocą przyrządu pomiarowego
Dokładniejszy odczyt jest podawany, jeśli używane jest narzędzie pomiarowe. Niektóre z nich są nieco lepsze niż użycie taśmy mierniczej lub stalowej reguły, a wiele z nich nadal będzie wymagało jakiejś formy obliczeń.

Niektóre dają wynik noszony lub nie noszony, ale nie dają pojęcia, jak noszony jest obecnie dopuszczalny łańcuch. Jest to problem, ponieważ nie daje ci to pojęcia o harmonogramie wymiany łańcucha. Nagle pojawia się konieczność wymiany łańcucha liściowego, zakłócając produkcję, jeśli nie masz gotowej części zamiennej, wraz z bólem związanym z nieplanowanym wydatkiem. Lepiej mieć wyobrażenie o tym, jak bardzo zużyty jest obecnie łańcuch liściowy, aby móc zaplanować planowaną wymianę.