Sprzęgła to elementy mechaniczne służące do połączenia dwóch elementów napędowych w celu przeniesienia momentu obrotowego z jednego elementu na drugi. Sprzęgło łączy oba elementy, zwykle wały, które są w ruchu obrotowym, pozwalając jednocześnie na pewien stopień niewspółosiowości, ruchy końcowe lub oba.
W tym odcinku naszej serii Power Transmission, omówimy powszechne błędy, których można uniknąć, aby zapewnić przedłużoną żywotność sprzęgła.
Sprzęgła są krytycznym elementem w zapewnieniu ogólnej wydajności systemu i w wielu przypadkach, sprzęgła sterowania ruchem są wybierane trochę za późno w procesie projektowania, a kiedy to się dzieje, sprzęgła często nie spełniają wymagań systemu. W rezultacie, należy wprowadzić zmiany w systemie, aby sprzęgła działały prawidłowo. To nie tylko zabiera czas, który jest kluczowym czynnikiem wydajności systemu, ale również kosztuje pieniądze na restrukturyzację systemu. Dlatego, aby uniknąć tych kosztów, ważne jest, aby sprzęgła były wybierane na wczesnym etapie procesu.
Istnieje wiele aspektów konstrukcyjnych, które należy rozważyć przy wyborze sprzęgieł, takich jak niewspółosiowość, bezwładność momentu obrotowego, obroty, mocowanie wału, środowisko, ograniczenia przestrzenne i czynniki serwisowe. Kryteria te muszą być uwzględnione w procesie doboru.
Niewspółosiowość powoduje powstanie obciążenia, które może przekroczyć specyfikacje sprzęgła i jest jednym z najczęstszych czynników powodujących awarię sprzęgła. Siły generowane przez niewspółosiowość wpływają nie tylko na sprzęgło, ale mogą również powodować przedwczesną awarię innych elementów maszyn, takich jak łożyska, uszczelki, przekładnie itp.
Nadmierna niewspółosiowość pomiędzy połączonymi wałami jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzęgła. Niewspółosiowość, która wytwarza obciążenie przekraczające specyfikacje sprzęgła może przyspieszyć zużycie. Wszystkie elastyczne sprzęgła wałów są zaprojektowane tak, aby umożliwić pewne niewspółosiowość i różne stopnie wygięcia, dlatego niezwykle ważne jest, aby znać dopuszczalne wygięcie dla tego sprzęgła.
Jeśli wystąpi niewspółosiowość wykraczająca poza specyfikację, należy najpierw spróbować ponownie ustawić wały, a następnie wybrać odpowiednie sprzęgło. 3.
Zbyt często sprzęgło jest instalowane pośpiesznie lub wiele z nich nie zwraca uwagi na specyfikacje producenta, nie myśląc, że jest to ważne, jednak jest to kosztowny błąd, który może spowodować przedwczesną awarię. Nawet przy najlepszych wysiłkach projektowych i uwadze przy wyborze sprzęgła, system nie będzie wystarczający, jeśli sprzęgło jest zainstalowane nieprawidłowo.
Przed przystąpieniem do montażu, upewnij się, że sprzęgło i wały są dobrze przygotowane, jak pokazano na poniższej liście kontrolnej:
1. Czyszczenie części współpracujących i delikatne smarowanie wałów
2. 2. Sprawdzenie, czy niewspółosiowość wałów mieści się w zakresie wartości znamionowych sprzęgła
3. Dokręcenie elementów złącznych w prawidłowej kolejności i z wymaganym momentem obrotowym.
Podczas instalacji, należy pamiętać o wyśrodkowaniu wszelkich niewspółosiowości wzdłuż długości sprzęgła i unikać instalowania sprzęgła zbyt daleko na lewo lub prawo od linii środkowej. Sprzęgła powinny być instalowane w warunkach wolnych od naprężeń, nie powinny być ściskane ani rozciągane.
Pamiętaj, aby zawsze odnosić się do konkretnych instrukcji producenta podczas wykonywania instalacji sprzęgła.
Wydajność i efektywność systemu nie może być osiągnięta bez właściwej konserwacji. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych kontroli i zwracanie uwagi na wszelkie anomalie podczas pracy.
Jeśli sprzęgło zawiedzie, inżynierowie powinni udokumentować warunki panujące w systemie w momencie awarii. Pozwala to na podjęcie odpowiednich działań korygujących, aż do określenia innego sprzęgła, które lepiej spełnia potrzeby aplikacji.
W celu zapewnienia niezawodności, jakości i bezproblemowej konserwacji, nasz zespół inżynierów i personel techniczny w SLS opracowuje rozwiązania sprzęgieł, aby zwiększyć czas sprawności urządzeń i obniżyć całkowity koszt ich posiadania.