Wybór i rozważenie narzędzia do obróbki CNC części aluminiowych

image

Wraz z poprawą standardu życia ludzi, ludzie coraz bardziej lubią rzeczy z metaliczną teksturą, co również sprawia, że produkty aluminiowe coraz bardziej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. W porównaniu do stali i superstopów, jest to miękki metal, a twardość HRC nie jest wysoka, ale jest bardziej wytrzymały. W związku z tym, względne wymagania narzędzia są stosunkowo wyższe. Jeśli miękki metal jest cięty frezem o wysokiej twardości stali wolframowej, krawędź tnąca zostanie złamana, a żywotność narzędzia będzie bardzo krótka. Wymaga wysokiej jakości narzędzi o niskiej twardości i nie przykleja się do noża, aby zakończyć przetwarzanie. Jedynym sposobem, w jaki nóż może zwiększyć prędkość i wydajność maszyny może być.

Jak wybrać ostrza obróbcze dla części aluminiowych CNC?

Podczas obróbki stopów aluminium, zwłaszcza w wykończeniu cięcia małych marginesów, krawędź skrawająca płytek wymiennych jest zwykle tępy, co często prowadzi do "orki" efekt, a krawędź tnąca jest również łatwe do cięcia w detalu nagle, powodując nagły wzrost siły skrawania . Nagły wzrost siły skrawania prowadzi do nadmiernego rozmiaru narzędzia i dużego zapotrzebowania na moc. Wyżej wymienione problemy są bardziej skomplikowane ze względu na zapotrzebowanie na krawędzie tnące. Ostra dodatnia krawędź tnąca musi być używana do obróbki wykańczającej. Aby zapewnić wydajność usuwania metalu podczas obróbki zgrubnej, krawędź skrawająca musi mieć wystarczającą wytrzymałość. Dlatego należy wziąć pod uwagę siłę skrawania, penetrację krawędzi skrawającej, powstawanie wiórów, stabilność oraz pozycjonowanie i mocowanie płytki.

Geometria płytki

Ostatecznym celem obróbki skrawaniem jest wyprodukowanie najlepszych części, które spełniają wymagania projektowe lub specyficzne wymagania klienta. Specyfikacje mogą być w formie grubości części, nośności i rozmiaru. Obrabiarki CNC mogą obrabiać części aluminiowe o różnych rozmiarach i kształtach poprzez efektywne sekwencjonowanie narzędzi i manipulowanie nimi. Zwiększenie wydajności wymaga użycia indeksowanych narzędzi skrawających. Ten typ narzędzi pozwala operatorowi na zmianę ostrza narzędzia, gdy jest to konieczne, umożliwiając wielokrotną automatyczną obróbkę części aluminiowych. Płytki narzędziowe CNC z różnymi krawędziami skrawającymi mogą być używane do operacji po obróbce, takich jak polerowanie i szlifowanie części aluminiowych. W środowisku obróbki części aluminiowych CNC, wydajność ostrza narzędzia zależy od kształtu ostrza, kąta odciążenia i kąta natarcia.

Kształt płytki

Narzędzia do obróbki części aluminiowych CNC mają specyficzne geometrie, które wpływają na jakość produktu końcowego. Ostrza mają różne kształty, aby pasowały do konkretnych uchwytów narzędzi CNC. Aluminiowe ostrza narzędzi są dostępne w kształcie rombu, koła, trójkąta i kwadratu. Użycie ostrzy o ostrych kątach pozwala osiągnąć lepszą jakość części. Na przykład, do szybkiej obróbki powierzchni kutych części aluminiowych, najlepiej jest używać ostrzy 30 o -35o. Toczenie kutego aluminium z ostrzami diamentowymi spowoduje wysokiej jakości wykończenie powierzchni.

Z drugiej strony, obróbka CNC odlewanych części aluminiowych będzie wymagała od operatorów użycia okrągłych płytek w celu poprawy jakości. Powierzchnia odlewanego aluminium jest chropowata. Obróbka ostrymi narzędziami spowoduje słabe wykończenie powierzchni. Kształt płytki wpływa na parametry CNC takie jak posuw, głębokość skrawania i luz narzędzia. Ostrzejsze kształty będą wymagały mniejszych posuwów i większych luzów narzędzia.

Dla obróbki narzędzi, jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę?

Kąt natarcia i kąt natarcia

Kąt natarcia odnosi się do kąta pomiędzy końcówką narzędzia tnącego w stosunku do zamocowanego przedmiotu na obrabiarce CNC. Kąt ten może być dodatni lub ujemny w zależności od położenia płytki narzędziowej. Preferujemy obróbkę części aluminiowych z dodatnimi kątami natarcia. Ponieważ jest to miękki metal, musimy zminimalizować opory skrawania podczas całego procesu produkcji.

Podczas procesu obróbki, ponieważ wióry gromadzą się wokół narzędzia, wpływa to na końcową jakość produktu. Dodatni kąt natarcia zapewnia efektywne odprowadzanie wiórów. Poprzez obniżenie temperatury skrawania, przyczynia się również do kontroli temperatury. Czynnik ten pomaga zapewnić najlepsze warunki obróbki części aluminiowych i wydłużyć żywotność ostrza.

Frezowanie CNC rzadko opiera się na kącie natarcia. Dzieje się tak, ponieważ kąt natarcia definiuje relację pomiędzy częścią a pozycją narzędzia na słupku narzędziowym CNC. Ze względu na obrabialność aluminium, używamy 90-stopniowego kąta natarcia. Pozwala to naszym ekspertom na wykonywanie różnych procesów frezowania. Należą do nich frezowanie czołowe, frezowanie szczelin i frezowanie ramion.

Współczynnik średnicy

Na wpływ promieniowej siły skrawania, narzędzia o małej i średniej średnicy mają słabą sztywność i są bardziej podatne na ugięcia, podczas gdy narzędzia o dużej średnicy są bardziej stabilne i mają różne wymagania dotyczące antywibracji. Ponadto stwierdzono, że prędkość posuwu nie jest głównym czynnikiem wpływającym na promieniową siłę skrawania. Pomiędzy różnymi posuwami narzędzia (zazwyczaj posuw na ząb wynosi 0,25mm i 0,35mm), promieniowa siła skrawania jest tylko nieznacznie zróżnicowana. Dla typowego frezu ze stopu aluminium o średnicy 25mm, pasmo krawędzi na ostrzu wynosi 1°, szerokość 0,1mm i jest idealnie dopasowane do zakrzywionej krawędzi skrawającej.

Kąt zwolnienia

Ten parametr definiuje również relację pomiędzy narzędziem i zamocowanym przedmiotem na obrabiarce CNC. W tym parametrze punktem odniesienia jest wstawienie narzędzia. Podobnie jak kąt natarcia, może być dodatni lub ujemny.

Przy obróbce części aluminiowych CNC, czy to przy szybkim prototypowaniu czy przy produkcji seryjnej, zalecany jest dodatni kąt luzu. Zastosowanie ostrzy wymiennych pozwala operatorowi na zmianę kąta natarcia. Kąt zwolnienia jest między 20o i 30o, co może zapewnić lepsze wykończenie powierzchni części aluminiowych.

Łamacze wiórów aluminiowych

Nagromadzenie wiórów utrudnia szybką obróbkę części aluminiowych. Ogólnie rzecz biorąc, wióry są lepkie z natury, co może stanowić wyzwanie podczas zarządzania przestrzenią obróbczą na powierzchni CNC. Konstrukcja łamacza wiórów używanego w obrabiarkach CNC zależy w dużej mierze od kątów natarcia i odciążenia.

W masowej produkcji części aluminiowych CNC, zaleca się stosowanie ostrych i szerokich łamaczy wiórów. Szerszy łamacz wiórów może usuwać wióry o różnych rozmiarach.

Jeśli szukasz idealnej usługi przetwarzania części aluminiowych CNC, po prostu skontaktuj się z nami.