Wprowadzenie o technologii polerowania lustrzanego dla części do obróbki skrawaniem

image

Dzięki doskonałej technologii polerowania, część SUS304 staje się olśniewającym lustrem w ciągu kilku minut.

Polerowanie części precyzyjnych zwykle wykorzystuje paski osełki, koła wełny, papier ścierny itp. do plastycznego odkształcania powierzchni materiału i usuwania występów na powierzchni przedmiotu obrabianego w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Operacja ręczna jest na ogół główną metodą. Metoda polerowania ultra-wykończeniowego może być stosowana w przypadku wysokich wymagań dotyczących jakości powierzchni. Polerowanie ultra-wykończeniowe wykorzystuje specjalne narzędzie ścierne, które jest dociskane do obrabianej powierzchni przedmiotu obrabianego w płynie polerskim zawierającym materiały ścierne do szybkiego obrotu. Polerowanie może osiągnąć chropowatość powierzchni Ra0.008 μm.

Powszechnie używane narzędzia i specyfikacje do polerowania

1) Powszechnie używane narzędzia do polerowania form są: papier ścierny, osełka, koło filcowe taśmy, pasta ścierna, plik stopu, diamentowa igła do ostrzenia, chip bambusowy, osełka z włókna i okrągła szlifierka obrotowa.

2) Papier ścierny: 150#, 180#, 320#, 400#, 600#, 800#, 1000#, 1200#, 1500#

3) Kamień ścierny: 120#, 220#, 400#, 600#

4) Taśma filcowa: cylindryczna, stożkowa, kwadratowa końcówka

5) Pasta szlifierska: 1# biała, 3# żółta, 6# pomarańczowa, 9# zielona, 15# niebieska, 25# brązowa, 35# czerwona, 60# fioletowa

6) Plik: kwadrat, okrągły, płaski, trójkąt i inne kształty

7) Diamentowe igły szlifierskie: zazwyczaj 3/32 uchwyty lub 1/8 uchwyty, z okrągłym kształtem fali, kształt cylindryczny, długi prosty kształt cylindryczny i długi okrągły kształt stożka.

8) Bambus: Różne kształty są odpowiednie dla operatora i kształtu formy. Funkcją jest naciśnięcie papieru ściernego i szlifowanie na obrabianym przedmiocie, aby uzyskać wymaganą chropowatość powierzchni.

9) Fiber Whetstone: 200# czarny, 400# niebieski, 600# biały, 800# czerwony

Polerowanie Proces

(1) Polerowanie zgrubne Polerowanie

Powierzchnia po frezowaniu wykańczającym, EDM, szlifowaniu, itp. może być polerowana przez obrotową maszynę do polerowania powierzchni z prędkością 35000-40000r/min. Następnie jest ręczne szlifowanie osełki, a osełka paskowa jest dodawana z naftą jako smar lub chłodziwo. Kolejność stosowania to:

180#→240#→320#→400#→600#→800#→1000#.

(2) Pół-precyzyjne Polerowanie

Polerowanie półprecyzyjne wykorzystuje głównie papier ścierny i naftę. Numery papierów ściernych są następujące:

400#→600#→800#→1000#→1200#→1500#.

W rzeczywistości papier ścierny o numerze 1500 stosuje się tylko do stali matrycowej nadającej się do hartowania (powyżej 52HRC), a nie do stali wstępnie hartowanej, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powierzchni elementów ze stali wstępnie hartowanej i nie osiągnąć oczekiwanego efektu polerowania.

(3) Dokładne Polerowanie

Diamentowa pasta polerska jest używana głównie do polerowania dokładnego. Jeśli ściernica z tkaniny polerskiej jest mieszana z diamentowym proszkiem szlifierskim lub pastą szlifierską do szlifowania, zwykła kolejność szlifowania to:

9μm(1800#)→6μm(3000#)→3μm(8000#)

Diamentowa pasta ścierna 9μm i ściernica z tkaniny polerskiej mogą być użyte do usunięcia włoskowatych śladów zużycia pozostawionych przez papier ścierny 1 200# i 150 0#. Następnie użyj lepkiego filcu i diamentowej pasty ściernej do polerowania, kolejność jest następująca:

1μm(14000#)→1/2μm(60000#)→1/4μm(100000#)

(4) Polerowane środowisko pracy

Proces polerowania powinien być wykonywany oddzielnie w dwóch miejscach pracy, to znaczy, miejsce obróbki zgrubnej i miejsce obróbki polerowania dokładnego są oddzielone, a uwaga powinna być zwrócona na czyszczenie cząstek piasku pozostałych na powierzchni przedmiotu obrabianego w poprzednim procesie.

Ogólnie rzecz biorąc, po zakończeniu polerowania zgrubnego z osełką do 1200# papier ścierny, przedmiot musi być przeniesiony do pokoju bezpyłowego do polerowania, aby zapewnić, że nie cząstki pyłu w powietrzu trzymać się powierzchni formy. Proces polerowania z wymaganiami dokładności powyżej 1μm (w tym 1μm) może być przeprowadzony w czystym pomieszczeniu polerowania. Dla bardziej precyzyjnego polerowania, musi być w absolutnie czystej przestrzeni, ponieważ kurz, dym, łupież i ślina mogą zeskrobać wysokiej precyzji polerowanej powierzchni.

Po zakończeniu procesu polerowania, powierzchnia przedmiotu obrabianego musi być chroniona przed kurzem. Po zatrzymaniu procesu polerowania należy ostrożnie usunąć wszystkie materiały ścierne i smary, aby upewnić się, że powierzchnia obrabianego przedmiotu jest czysta, a następnie należy spryskać powierzchnię obrabianego przedmiotu warstwą powłoki antykorozyjnej formy.

Czynniki wpływające na polerowanie powierzchni

(1) Stan powierzchni obrabianego przedmiotu

Podczas procesu obróbki materiału, warstwa wierzchnia zostanie uszkodzona z powodu ciepła, naprężeń wewnętrznych lub innych czynników, a niewłaściwe parametry cięcia wpłyną na efekt polerowania. Powierzchnia po obróbce elektroerozyjnej jest trudniejsza do szlifowania niż powierzchnia po obróbce skrawaniem lub obróbce cieplnej. Dlatego powinna być wykończona EDM przed końcem EDM, w przeciwnym razie powierzchnia utworzy utwardzoną cienką warstwę. Jeśli zasady obróbki elektroerozyjnej nie zostaną odpowiednio dobrane, głębokość warstwy wpływu ciepła może osiągnąć nawet 0,4 mm. Twardość utwardzonej cienkiej warstwy jest wyższa niż twardość podłoża i musi być usunięta. Dlatego najlepiej jest dodać proces zgrubnego szlifowania, aby zapewnić dobrą podstawę do polerowania.

(2) Stal Jakość

Wysokiej jakości stal jest warunkiem wstępnym dla dobrej jakości polerowania, a różne wtrącenia i pory w stali wpływają na efekt polerowania. Aby osiągnąć dobry efekt polerowania, przedmiot obrabiany musi być oznaczony chropowatością polerowanej powierzchni na początku obróbki. W przypadku stwierdzenia, że obrabiany przedmiot wymaga polerowania na lustro, musi to być stal o dobrych właściwościach polerskich i poddana obróbce cieplnej, w przeciwnym razie nie spełni oczekiwań. Efekt.

(3) Proces obróbki cieplnej

Jeśli obróbka cieplna jest niewłaściwa, twardość powierzchni stali jest nierówna lub jej właściwości są różne, co powoduje trudności w polerowaniu.

(4) Technologia polerowania

Ponieważ polerowanie odbywa się głównie ręcznie, umiejętności ludzkie są nadal głównym powodem, który wpływa na jakość polerowania.

Powszechnie uważa się, że technologia polerowania wpływa na chropowatość powierzchni. W rzeczywistości, dobra technologia polerowania musi być dopasowana do wysokiej jakości stali i prawidłowego procesu obróbki cieplnej, aby uzyskać zadowalający efekt polerowania. Przeciwnie, jeśli technologia polerowania nie jest dobra, nie można osiągnąć efektu lustra, nawet jeśli stal jest dobra.

Jak rozwiązywać typowe problemy z polerowaniem

(1) Nadmierne polerowanie

Największym problemem napotykanym w codziennym procesie polerowania jest "nadmierne polerowanie", co oznacza, że im dłuższy czas polerowania, tym gorsza jakość powierzchni formy. Istnieją dwa zjawiska nadmiernego polerowania: "skórka pomarańczowa" i "wżery". Nadmierne polerowanie występuje głównie przy polerowaniu mechanicznym.

(2) Przyczyny powstawania "skórki pomarańczowej" na obrabianym przedmiocie

Nieregularna i chropowata powierzchnia nazywana jest "skórką pomarańczową". Istnieje wiele przyczyn powstawania "skórki pomarańczowej". Najczęstszą przyczyną jest przegrzanie lub nawęglenie powierzchni formy. Ciśnienie polerowania jest zbyt duże, a czas polerowania zbyt długi. Główna przyczyna powstawania "skórki pomarańczowej". Na przykład: polerowanie za pomocą tarczy polerskiej, ciepło wytwarzane przez tarczę polerską może łatwo spowodować "skórkę pomarańczową". Twardsza stal może wytrzymać większy nacisk polerowania, natomiast stosunkowo miękka stal jest podatna na nadmierne polerowanie. Badania wykazały, że czas nadmiernego polerowania będzie się różnił w zależności od twardości stali.

(3) Środki eliminacji "skórki pomarańczowej" z artefaktów

Kiedy jakość powierzchni okazuje się być słabo polerowane, wiele osób będzie zwiększyć ciśnienie polerowania i przedłużyć czas polerowania. Praktyka ta często pogarsza jakość powierzchni.

Następujące metody mogą być stosowane do naprawy:

1) Usuń wadliwą powierzchnię, a wielkość ziarna jest nieco grubsza niż poprzednia wielkość piasku, a następnie przeprowadza się szlifowanie, a siła polerowania jest niższa niż poprzednia.

2) Wykonaj odprężenie w temperaturze o 25 ℃ niższej niż temperatura odpuszczania. Użyj najdrobniejszego numeru piasku do szlifowania przed polerowaniem, aż do uzyskania zadowalającego wyniku, a na koniec wykonać polerowanie z lżejszą siłą.

(4) Przyczyny "Pitting" na powierzchni obrabianego przedmiotu

Ponieważ w stali są pewne niemetaliczne zanieczyszczenia, które są zwykle twarde i kruche tlenki, są one wyciągane z powierzchni stali podczas procesu polerowania, aby utworzyć wżery lub korozję wżerową. Główne czynniki powodujące powstawanie "korozji wżerowej" są następujące:

1) Ciśnienie polerowania jest zbyt wysokie, a czas polerowania jest zbyt długi.

2) Czystość stali nie jest wystarczająca, a zawartość twardych zanieczyszczeń jest wysoka.

3) Rdza na powierzchni formy.

4) Czarna skóra nie jest usuwana.

(5) Środki do eliminacji korozji wżerowej przedmiotów obrabianych

1) Starannie przeszlifuj powierzchnię. Wielkość ziarna piasku jest o jeden poziom grubsza od poprzednio stosowanej wielkości ziarna. Użyj miękkiej i ostrej osełki do ostatniego etapu szlifowania przed przejściem do procesu polerowania.

2) Gdy wielkość cząstek piasku jest mniejsza niż 1 mm, unikaj używania najbardziej miękkiego narzędzia polerskiego.

3) Stosuj najkrótszy czas polerowania i najmniejszą możliwą siłę polerowania.