Tartak taśmowy własnymi rękami

image

Drewno jest używane wszędzie w domu do wszelkiego rodzaju konstrukcji, dekoracji i innych zadań. Prywatni właściciele nieruchomości stale budują: rozbudowują budynki, remontują ogrodzenia, wzmacniają konstrukcje itp. Łatwość obróbki i dostępność sprawiły, że od samego początku cieszyły się one dużą popularnością. Wielu właścicieli prywatnych domów i działek przekonało się w praktyce, że znacznie taniej jest kupić kłody i uzyskać deskę, pręt, ścinki niż kupić gotowy materiał. Nie należy zapominać, że czasami ważna jest długość i grubość, szerokość użytych desek lub bali. Samodzielne ich wykonanie może znacznie obniżyć koszty i czas.

Piła taśmowa jest często używana do uzyskiwania tarcicy z kłód lub innych polan. Popularność tego typu urządzeń spowodowała pojawienie się dużej liczby różnych maszyn, z których część jest kompaktowa i przeznaczona do instalacji w domowych warsztatach. Jednak koszt krajowych wersji jest dość wysoki, to ma sens, aby je kupić tylko w przypadku strumieniowej produkcji tarcicy lub innych produktów drewnianych. Dlatego też wiele osób decyduje się na wykonanie domowej konstrukcji. Piła taśmowa jest tworzona w krótkim czasie, do czego potrzebna jest wiedza: jakie części są potrzebne, jak odbywa się montaż.

Treść artykułu:

  • 1 Koszty i wydajność modeli maszyn przemysłowych
    • 1.1 Trudności w samodzielnym wykonaniu maszyny
  • 2 Czynności związane z wykonaniem tartaku do użytku domowego

Koszt i wydajność modeli w skali przemysłowej

Dlaczego istnieje silne pragnienie zbudowania domowej maszyny? Przykładem jest piła taśmowa "Taiga", której koszt, w zależności od wydajności, może wynosić od 112-165 tys. Nawet najprostsza wersja projektu, który nie ma wysokiej wydajności, będzie kosztować co najmniej 90 tys. Samodzielnie wykonana piła taśmowa będzie kosztować znacznie taniej. Maszyna domowej roboty nadaje się do sporadycznego użytku.

Wyzwania związane z maszyną zbudowaną w warunkach domowych

Konstrukcja piły taśmowej jest bardzo złożona. Jakość montażu decyduje o wydajności piły taśmowej, jej trwałości bez uszkodzeń i wiele więcej. Do budowy własnej maszyny należy przystąpić po rozważeniu poniższych punktów:

  • Prace montażowe wykonywane są za pomocą spawania. Bez spawarki montaż ramy i innych elementów jest więc prawie niemożliwy. Do zmiany kształtu i wymiarów elementów wykorzystuje się elektronarzędzia i frezarkę. Wykonanie niektórych elementów można powierzyć profesjonalistom, ale to znacznie zwiększy koszty pracy.
  • Piła taśmowa jest podczas pracy poddawana dużym obciążeniom. Dlatego konstrukcja musi być stabilna i mocna. Odbywa się to poprzez przymocowanie konstrukcji do podłoża, a rama i inne elementy wykonywane są z uwzględnieniem możliwego ciężaru obrabianych bali wynoszącego około 300 kilogramów.
  • W przypadku domowej roboty piły taśmowej spalinowej należy uwzględnić konieczność ostrzenia piły i części roboczej.
  • Istnieje wiele różnych wzorów, które pozwalają na określenie grubości wyjścia.
  • Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Zainstalowana piła i taśma mogą spowodować duże szkody dla zdrowia ludzkiego.

Warto pamiętać, że konstrukcja prowizorycznych tartaków nadaje się tylko do cięcia desek o różnych długościach i szerokościach.

Istnieje bardzo duża liczba prowizorycznych projektów pił taśmowych, których rysunki opierają się na wykorzystaniu silników elektrycznych i benzynowych. Wersje elektryczne są bardzo popularne ze względu na najlepszą wydajność i łatwość użytkowania. Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie silnika elektrycznego jako siły napędowej, ponieważ nie na wszystkich działkach dostępna jest energia elektryczna.

Weźmy pod uwagę konkretne maszyny, których rysunki mają dokładne wymiary. Każda produkcja wymaga stołu o różnej wielkości, podobnie jak silnika elektrycznego o różnej mocy.

Procedura wykonania domowego tartaku

Istnieją pewne zalecenia dotyczące samodzielnego wykonania tartaku taśmowego. Należą do nich następujące elementy:

  • Ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację dla sprzętu. Jeżeli jako element napędowy stosowany jest silnik elektryczny, zaleca się unikanie możliwości zwiększonej wilgotności otoczenia, aby zapobiec zwarciom. W warsztacie lub szopie powinno być dostępne minimum 18 metrów kwadratowych powierzchni, aby ułatwić manipulację kłodami.
  • Praca traka taśmowego polega na ręcznym podawaniu kłód, których ciężar jest bardzo duży. Dlatego prace budowlane rozpoczynają się od montażu ramy. Rama musi być stabilna i mieć wydłużony kształt. Jedna część maszyny jest przeznaczona do umieszczenia głównych elementów konstrukcji, druga do podawania obrabianego elementu. Wydłużona część, gdzie kłoda jest umieszczana przed obróbką, posiada szyny, które pomagają w przemieszczaniu obrabianego przedmiotu. Stosuje się powierzchnię przekroju poprzecznego wynoszącą co najmniej 5 cm. Należy zwrócić szczególną uwagę na równość i poziom szyn.
  • Obrabiany przedmiot jest piłowany poziomo na obrabianym przedmiocie. Należy zwrócić uwagę na to, jak będzie się zmieniać wysokość umieszczenia piły. Można stosować różne mechanizmy.
  • W naszym przypadku silnik elektryczny jest wykorzystywany do przenoszenia obrotów na główne elementy konstrukcyjne. Przy wyborze silnika bierze się pod uwagę to, jakim napięciem jest on zasilany (220 lub 380 V), jaka moc jest potrzebna, a także rozmieszczenie głównych elementów przystawki. Zaleca się wybór silnika zasilanego prądem o napięciu 220 V i mocy co najmniej 2 kW. Moc silnika decyduje o tym, jak wydajna będzie maszyna. Jeśli wybierzesz niewłaściwy silnik, będzie on bardzo gorący podczas pracy.
  • Silnik jest zamontowany po przeciwnej stronie niż miejsce podawania detali. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wytrzymałość mocowania, ponieważ silnik będzie poddawany dużym obciążeniom podczas pracy. W większości przypadków silnik jest umieszczony pod ramą, tworząc osłonę (przed wodą i czynnikami mechanicznymi).
  • Kolejną ważną kwestią jest rodzaj napędu zastosowanego do przenoszenia obrotów. Od wielu lat nie stosuje się montażu bezpośredniego, gdzie wał wyjściowy silnika jest połączony na sztywno z belką tnącą piły taśmowej. Powodem jest obciążenie silnika elektrycznego. Zakres ten jest bardzo szeroki i nie ma żadnego mechanizmu zabezpieczającego przed zatrzymaniem piły. Zastosowany napęd jest kombinacją kół pasowych i pasa. Jeśli obciążenie jest duże, pas będzie się ślizgał. Poprzez zmianę średnic kół pasowych można zmniejszyć lub zwiększyć prędkość obrotową elementu tnącego maszyny. Moc wyjściowa pozostaje niezmieniona (zastosowanie przekładni pasowej powoduje kilkuprocentową utratę sprawności). Oprócz wyżej wymienionych punktów, należy wziąć pod uwagę, że z czasem pasek zużyje się i ruch kół pasowych będzie powodował dźwięk.
  • Ważnym elementem konstrukcji są rolki, na których zamontowany jest nóż tnący. Jedna z rolek jest prowadząca, druga napinająca. Należy zauważyć, że wersje domowe są tworzone przy użyciu zwykłych kół zamiast rolek. Przy tworzeniu tego elementu konstrukcji należy wziąć pod uwagę, że pasek powinien mieć dobre napięcie, do czego służy jedna z rolek sprężynujących. Przy budowie konstrukcji należy zwrócić uwagę na wytrzymałość mocowania wszystkich elementów, ponieważ podczas piłowania na brzeszczot może działać silne obciążenie poprzeczne - w przypadku popełnienia błędu może on odpaść.

Wszystkie te punkty wskazują główne punkty do wykonania domowego tartaku. Możliwe jest samodzielne wykonanie traka taśmowego przy minimalnych kosztach. W końcu trzeba tylko kupić lub znaleźć silnik, koła pasowe i rolki, znaleźć metalowy profil na ramę i brzeszczot do cięcia. Niezawodność konstrukcji zależy od stanu technicznego komponentów i jakości połączenia. Tartak musi być dokładnie sprawdzony przed użyciem.