Jeśli masz w garażu stary podnośnik samochodowy, możesz go wykorzystać do własnoręcznego wykonania wiertarki. Będziesz potrzebował wiertarki lub śrubokrętu, kilku metalowych pasków, kanału, lub możesz wybrać własne materiały do wykonania wspornika.
Alternatywą dla zakupu wiertarki będzie służyć jako maszyna, wykonane własne z improwizowanych materiałów: jako stojak będzie służyć jako jack, a jako zespół wrzeciona używane potężne wiertło (moc od 1000 watów). Konstrukcja tego urządzenia jest prosta, nie wymaga specjalnych umiejętności do montażu i minimalizuje nakłady finansowe. Wystarczy wykonać solidną pionową podstawę. Idealnie nadaje się do tego podnośnik śrubowy.
Podstawowy układ wiertnicy podnośnikowej jest następujący: Podnośnik jest jak kolumna i jest przyspawany do stalowej płyty. Część ruchoma służy jako stół, który porusza się w pionie. Wiertło jest mocowane na górze za pomocą zacisków. Pomiędzy nimi można umieścić pręt wykonany z fluoroplastu, tworzywa sztucznego lub drewna.
Z jednej strony można by założyć, że kupno fabrycznego stojaka do zamocowania wiertarki, wkrętarki czy miksera będzie najwygodniejszą opcją. Ale z drugiej strony modele fabryczne mają te same wady, co domowe, które wpływają na dokładność wiercenia małych otworów. Kolejnym problemem w przypadku tego typu podpór jest ich niewielki ciężar: powoduje to wibracje, które również wpływają na dokładność wiercenia. Z tego względu zaleca się samodzielny montaż ramy.
Konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna, jeśli podstawa jest przykręcona do stołu.
1 - urządzenie do wiercenia; 2 - zaciski; 3 - uszczelka prętowa; 4 - podstawa; 5 - śruba M10; 6 - wciągnik; 7 - podstawa podnośnika; 8 - stojak; 9 - przewód elektryczny.
Taką maszynę składa się w kilka godzin z improwizowanych materiałów (wszystkie części ze złomowiska) i może ona wyręczyć rzemieślnika na długi czas.
Montujemy maszynę własnymi rękami, w tym celu wiertarka elektryczna jest zamocowana w górnym punkcie podnośnika. Sprzęt musi być solidnie zamocowany, do czego niezbędne jest wykonanie mocnego zacisku, najlepiej użyć dwóch metalowych zacisków. Użyj klocka drewna jako elementu dystansowego pomiędzy narzędziem wiertniczym a dźwignikiem. Rama bazowa, która będzie podstawą maszyny, najlepiej jest poddać wstępnej obróbce (usunąć ostre krawędzie). Do niego przymocowany jest stojak, wykonany ze stali w kształcie litery U, który jest przyspawany do blachy. Jeśli chcesz zwiększyć sztywność konstrukcji, możesz dodatkowo przyspawać pomiędzy słupkiem a blachą spawy, które będą służyły jako żebra usztywniające. Aby zwiększyć stabilność maszyny, należy wykonać otwory w blasze, dzięki którym można przymocować maszynę do stołu lub innej solidnej podstawy. Wszystko to jest łatwe do wykonania własnymi rękami. Aby zwiększyć komfort pracy z wiertarką należy zastanowić się w jaki sposób będzie ona włączana i wyłączana. Najlepszym sposobem jest użycie wiertarki z blokowanym przyciskiem uruchamiającym. Ponadto, jeśli jesteś elektrykiem, możesz zrobić przycisk do gniazdka własnymi rękami. W przeciwnym razie podczas pracy z maszyną będziesz musiał cały czas ręcznie zaciskać przycisk startowy, co dodatkowo zwiększy niedogodności.
Film pokazuje odwrotną konstrukcję: stół jest nieruchomy, a urządzenie wiertnicze porusza się w pionie.
Maszyna podnosząca może być zbudowana również w inny sposób, wszystko zależy od projektu.
Ramię maszyny porusza się po szynie.
Ramię może być korbą silnika spalinowego.
Wiertarka z ruchomym ramieniem na bazie podnośnika.
Zmontowana wiertarka w tej formie otwiera wiele możliwości dalszego udoskonalania własnymi rękami. Możliwe jest również zainstalowanie stołu podziałowego i dołożenie frezu. Możliwe jest również przekształcenie tej obrabiarki w szlifierkę do kubków lub do płaszczyzn, bez specjalnych zmian w konstrukcji, należy jedynie uzupełnić ją o poszczególne części.