Przyrząd do kontroli obróbki skrawaniem - mikroskop

image

Jakość jest kluczem do sukcesu firmy, a przemysł obróbki skrawaniem przywiązuje dużą wagę do jakości produktów. Dlatego też narzędzia kontrolne specyficzne dla danego produktu są szczególnie ważne, więc dzisiaj przedstawimy Państwu mikroskop, który jest narzędziem kontrolnym w przemyśle obróbki skrawaniem, a głównie przedstawimy metodę działania i konserwacji mikroskopu.

Czym jest mikroskop?

Konstrukcja mikroskopu jest kompaktowa, niewielkich rozmiarów i lekka. Jest to mały instrument i sprzęt. Składa się z dwóch części, jedna to mikroskop obserwacyjny, a druga to precyzyjny ruchomy stolik krzyżowy, który może łatwo odczytać wskazania. Może być stosowany w miejscach, gdzie okazje do przetwarzania są ograniczone.

Mikroskopy są szeroko stosowane w przemyśle produkcji części precyzyjnych. Głównie pomiar dwuwymiarowy, ale również pomocniczy pomiar trójwymiarowy. Standardowy obiektyw okularowy może być również używany do pomiarów porównawczych. Zmierz wielkość przedmiotu obrabianego, takie jak skok gwintu, średnica zewnętrzna, kąt zęba, kształt linijki i narzędzia tnącego, lub wykonaj mikroskopowy pomiar powiększenia na konturze, i sprawdź stan powierzchni przedmiotu obrabianego. Pomiar kąta, długości, itp. Ponadto, może być również stosowany jako mikroskop obserwacyjny dla różnych gałęzi przemysłu precyzyjnego przetwarzania w celu pomiaru bezkontaktowego, takich jak względna metoda pomiaru, aby sprawdzić chropowatość powierzchni obrabianego przedmiotu.

Hw jaki sposób To Usię?

1. Regulacja diafragmy okularu mikroskopu

W celu ustawienia dioptrii okularu mikroskopu należy najpierw ustawić wyraźny rysunek w polu widzenia okularu. Jeśli mierniczy nie może uzyskać wyraźnego obrazu w polu widzenia okularu, należy wyregulować koło dioptrii okularu. Dioptrię dostosowuje się do ostrości wzroku badającego, tak aby można było uzyskać wyraźną linię mierniczą.

Przesuń mikroskop centralny przez ręczne pokrętło ogniskowania, aby uzyskać wyraźny obraz konturu obiektu w polu widzenia okularu, a następnie przesuń pionowy i poziomy stół roboczy w celu wyrównania. Jeżeli oczy mierniczego poruszają się w okularze w górę i w dół oraz w lewo i w prawo i nie ma względnego ruchu obrazu przedmiotu i linii m w polu widzenia, oznacza to, że mierzony element jest prawidłowo odwzorowany na siatce linii m, a następnie można przeprowadzić pomiar. Jeśli występuje względny ruch pomiędzy obrazem obiektu a siatką, oznacza to, że mikroskop nie został dobrze zogniskowany. Należy dokonać dalszej regulacji ostrości tak, aby obraz obiektu i obraz siatki celowniczej znajdowały się w tej samej płaszczyźnie.

2. Metoda ustawiania (zaciskania)

Wyrównywanie (zaciskanie linii) polega na wykorzystaniu linii w kształcie litery m i krawędzi konturu obrazu mierzonej części tak, aby zachodziły na siebie, co nazywane jest celowaniem. Dla konkretnego mikroskopu, dokładność mikroskopu jest pewna, a dokładność pomiaru musi być zapewniona. Stosunkowo wysoka i niezawodna, w dużej mierze zależy od prawidłowej metody wyrównywania. Istnieją dwie metody wyrównywania: jedna to metoda wyrównywania szczelinowego, a druga to metoda wyrównywania zakładkowego.

Metoda wyrównywania szczelinowego

Metoda gap-to-line jest odpowiednia do pomiaru kąta. Podczas pomiaru kąta za pomocą mikroskopu, gdy linia przerywana linii metrycznej znajduje się blisko boku mierzonego kąta w polu widzenia, należy zachować wąską szczelinę między linią przerywaną linii metrycznej a krawędzią mierzonego kąta. Jednolitość wielkości szczeliny jest używana do oceny dokładności wyrównania między linią przerywaną linii m-kształtnej a krawędzią obrazu DUT.

Jeżeli powyższa metoda wyrównywania nie jest stosowana, a bezpośrednio stosowana jest metoda nakładania się na krawędź obrazu, to nie tylko pomiarowiec będzie miał trudności z wyrównaniem, ale również zwiększy się błąd pomiaru. W tym czasie obraz profilu badanej części w polu widzenia nie jest cienką linią, ale jasnym i ciemnym profilem, a wygrawerowana linia linii mierniczej ma pewną szerokość. Jeśli są one nałożone na siebie i mierzone, nieuchronnie spowoduje to większy błąd wyrównania, zwłaszcza gdy strona mierzonego kąta jest stosunkowo krótka, sytuacja ta jest bardziej poważna. Dlatego mikroskop powinien przyjąć metodę wyrównywania szczelin podczas pomiaru kąta.

Metoda wyrównywania zakładkowego

Jeśli mikroskop nadal stosuje powyższą metodę wyrównywania szczelin podczas pomiaru długości, zwiększy to błąd pomiaru długości. Powodem tego jest fakt, że szczelina nie może zostać zmierzona i jest uwzględniona w mierzonej długości. Dlatego też, przy pomiarze długości stosuje się metodę wyrównywania na zakładkę. Oznacza to, że linia przerywana linii w kształcie litery Mi dokładnie pokrywa się z krawędzią obrazu konturowego, tak że połowa linii przerywanej znajduje się wewnątrz obrazu konturowego, a druga połowa znajduje się poza obrazem. Podczas wyrównywania linii, środek linii przerywanej linii metra powinien być traktowany jako standard, a rozszerzona część jako odniesienie, mikroskop może uzyskać dokładne wyniki pomiarów.

Jak konserwować?

Mikroskop narzędziowy jest bardzo precyzyjnym przyrządem pomiarowym. Jeśli nie jest dobrze utrzymany, jego żywotność i dokładność będą znacznie zmniejszone. Poniżej przedstawiono sugestie dotyczące konserwacji i utrzymania:

1. Środowisko:

Najlepiej jest umieścić mikroskop narzędziowy w czystym miejscu, ale istnieje wiele możliwości korzystania z niego w fabrykach maszyn, więc należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

(1) Oświetlenie ogólne nie powinno przekraczać niezbędnej jasności.

(2) Miejsca, które nie będą poplamione olejem.

(3) Miejsca z małą ilością kurzu.

(4) Miejsca o małych wibracjach.

(5) Miejsce, w którym nie występują nagłe zmiany temperatury.

2. Elementy szklane:

Części szklane powinny być utrzymywane w czystości przez cały czas i nie powinny być poplamione brudem, w przeciwnym razie obraz będzie niewyraźny, a dokładność pomiaru zostanie zmniejszona.

(1) Soczewka: Zwykle należy uważać, aby nie dotykać obiektywu rękami. Jeśli powierzchnia soczewki jest poplamiona odciskami dłoni lub olejem, możesz użyć środka do czyszczenia soczewek lub gazy nasączonej alkoholem, aby delikatnie wytrzeć. Jeśli nie rozumiesz działania obiektywu, nie demontuj go. Kurz nie będzie miał wpływu na wyniki pomiarów.

(2) Szkło cokołu pomiarowego: Szklana powierzchnia tej części jest najbardziej prawdopodobne, aby zostać uszkodzona, gdy obiekt pomiarowy jest umieszczony, więc należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Jeśli jest ona poplamiona tłuszczem lub kurzem, wytrzyj ją miękką szmatką. Należy również zwrócić szczególną uwagę na używanie obiektywu i soczewki obserwacyjnej. Podczas zdejmowania soczewki obserwacyjnej z mikroskopu łatwo o kurz na aktywnej ogniskowej mikroskopu, dlatego nawet jeśli nie jest ona używana, należy zainstalować soczewkę obserwacyjną na mikroskopie.

3. Części elektryczne:

Mikroskop narzędziowy musi używać prądu o wyższym napięciu. Jeśli kontakt nie jest dobry, łatwo jest generować ciepło i niebezpieczeństwo, więc musi być sprawdzany w dowolnym momencie. W zasadzie gospodarz musi być uziemiony.

4. Materiały eksploatacyjne i akcesoria:

Żarówki i bezpieczniki mocy są materiałami eksploatacyjnymi, więc części zamienne powinny być przygotowane do wymiany. Jeśli chodzi o akcesoria, najważniejsza jest szyba stołu pomiarowego, do której również należy przygotować części zamienne.

SANS Machining ma ponad 10 lat doświadczenia w branży obróbki skrawaniem, wiemy, że jakość jest bardzo ważna, dlatego posiadamy niezależny dział kontroli, który może przeprowadzać spójne kontrole każdej części, aby zapewnić, że wszystkie produkty są wysokiej jakości i wysokiej precyzji.