Podział: konserwacja predykcyjna i zapobiegawcza

image

Dzisiaj przeanalizujemy dwa rodzaje programów konserwacji:

  • Konserwacja predykcyjna
  • Konserwacja prewencyjna

Konserwacja predykcyjna (PdM)

Definicja:

  • Technika mająca na celu pomoc w określeniu stanu eksploatowanego sprzętu, aby przewidzieć, kiedy należy przeprowadzić konserwację. Podejście to zapewnia oszczędność kosztów w porównaniu z rutynową konserwacją zapobiegawczą opartą na czasie, ponieważ zadania są wykonywane tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione.
  • Określane na podstawie stanu urządzeń, a nie średniej lub oczekiwanej żywotności.

Korzyści wynikające z PdM:

  • Efektywność kosztowa: Konserwacja predykcyjna nie tylko obniża koszty sprzętu, ale także koszty pracy. Zamiast wymieniać cały sprzęt z powodu awarii, dokonuje się naprawy przed awarią, co minimalizuje koszt sprzętu. Ponadto, liczba napraw zostanie znacznie zmniejszona i mniej pracy będzie potrzebne do obsługi wadliwego sprzętu.
  • Przewidywalność: Jak sama nazwa wskazuje, konserwacja predykcyjna może przewidzieć, kiedy nastąpi awaria, wykorzystując analizę danych, dzięki czemu technicy mogą przewidzieć problem z maszyną i zająć się nim na wczesnym etapie, ograniczając w ten sposób nieoczekiwane awarie i zapobiegając kosztownym przestojom.
  • Wydłużenie oczekiwanej żywotności aktywów: Ponieważ naprawy są wykonywane wtedy, gdy są potrzebne, konserwacja predykcyjna może wydłużyć okres eksploatacji aktywów.

Kilka rzeczy, na które należy uważać przy wdrażaniu PdM:

  • Wymóg posiadania sprzętu do monitorowania stanu wraz z potrzebą i kosztem przeprowadzenia i interpretacji danych z monitorowania stanu oraz podjęcia działań na podstawie wyników tej interpretacji.
  • Wymóg posiadania wysoko wykwalifikowanego technika w celu przeprowadzenia konserwacji predykcyjnej, takiej jak interpretacja danych z monitorowania stanu w celu zapewnienia, że wykonywana jest właściwa technika.

Konserwacja zapobiegawcza (PM):

Definicja:

  • Od zadań kontrolnych mających na celu wykrycie zbliżających się awarii po smarowanie i wymianę części zużywających się, system PM stanowi pierwszą linię obrony przed nieplanowanymi przestojami i awariami sprzętu.
  • Nazywany również planowaną konserwacją lub planowaną konserwacją zapobiegawczą, jest sterowany przez czas, licznik lub wyzwalanie na podstawie zdarzeń. Innymi słowy, konserwacja jest zaplanowana w oparciu o czas lub czynnik wyzwalający. Jednym z najlepszych przykładów, który ilustruje konserwację opartą na użytkowaniu, jest pojazd mechaniczny, w którym przegląd może być wymagany po przejechaniu 10 000 km. Przykładem konserwacji opartej na czasie może być składnik aktywów, taki jak pralka, której konserwację należy zaplanować na każdy rok.

Korzyści wynikające z PM :

  • Wydłuża żywotność aktywów: Przedsiębiorstwa, które dbają o swoje aktywa poprzez rutynowe przeglądy pozwalają na lepszą konserwację, co z kolei wydłuża ich cykl życia.
  • Efektywność kosztowa: Konserwacja prewencyjna pozwala również zaoszczędzić sporo pieniędzy w porównaniu z konserwacją reaktywną. Ponieważ przeglądy przeprowadzane są według ustalonego i rutynowego harmonogramu, o wiele łatwiej jest odpowiednio zaplanować budżet planów konserwacyjnych.
  • Oszczędność energii i zasobów: Podobnie jak w punkcie powyżej, stały harmonogram konserwacji jest w stanie pozwolić na właściwe planowanie, gdzie efektywność energii i innych zasobów może być bardziej wzmocniona.

Jeśli zamierzasz przeprowadzić PdM, pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę:

  • Nie bierze pod uwagę zużycia składnika aktywów: Składnik aktywów, który napotyka awarię przed jego rutynowym sprawdzeniem, może spowodować nadmierną konserwację.
  • Przeprowadzenie właściwego harmonogramu i przypisanie zadań może wymagać dużo czasu.

Zrozumienie kluczowej różnicy między konserwacją zapobiegawczą a predykcyjną jest niezwykle istotne w tym przypadku:

zadania konserwacjizapobiegawczej są wykonywane, gdy maszyny są wyłączone, podczas gdy działania konserwacji predykcyjnej są przeprowadzane, gdy maszyny pracują w normalnym trybie produkcyjnym.

Chociaż oba programy konserwacji są odpowiednie dla systemów, które pełnią krytyczną funkcję operacyjną, należy pamiętać, że każdy program konserwacji nie jest odpowiedni dla wszystkich typów maszyn. Na przykład nie należy wdrażać konserwacji predykcyjnej w przypadku urządzeń, których awarii nie można przewidzieć w sposób opłacalny. To samo dotyczy konserwacji zapobiegawczej, która jest bardziej odpowiednia dla maszyn, w przypadku których prawdopodobieństwo wystąpienia awarii lub zużycia wzrasta wraz z upływem czasu lub użytkowaniem.

Podsumowując

Nie ma wątpliwości, że zarówno konserwacja predykcyjna, jak i zapobiegawcza może wydłużyć okres eksploatacji aktywów i obniżyć koszty operacyjne. Jednak nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Nie istnieje jeden program konserwacji, który w pełni zaspokajałby potrzeby wszystkich aktywów, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, na czym polega każdy program konserwacji, aby zmaksymalizować jego użyteczność.