Piła tarczowa - przeznaczenie i cechy

image

Każdy zna piłę tarczową - niezbędne narzędzie pracy dla pracowników budowlanych. Na początku ubiegłego stulecia amerykański inżynier Raymond De Walt przymocował piłę tarczową do wahacza i wyposażył ją w obrotową podstawę, wynajdując pierwszą na świecie pilarkę ukośną.

Firma DeWalt, którą założył, wyznacza standardy na rynku narzędzi budowlanych i stolarskich. Piła ukośna, w odróżnieniu od przenośnej piły tarczowej, jest narzędziem stacjonarnym, służącym do prostowania i piłowania desek, kantówek, profili z tworzywa sztucznego i aluminium, płyt laminowanych i płyt OSB pod kątem prostym lub pod dowolnym kątem.

Piła ukośna wyróżnia się wysoką precyzją cięcia i wysoką jakością uzyskiwanej powierzchni. Profesjonalne urządzenia wyposażone są w mechanizm ciągnący, który z określoną prędkością podaje deskę pod tarczę piły.

Treść artykułu:

  • 1 Co to jest piła ukośna do drewna?
  • 2 Do czego służy piła poprzeczna?
  • 3 Funkcje modeli hybrydowych
  • 4 Jak wybrać odpowiednią pilarkę ukosową?
  • 5 Średnica tarczy i dane dotyczące cięcia
  • 6 Opcje dodatkowe
  • 7 Na co zwrócić uwagę przy zakupie
  • 8 Piła poprzeczna do ręcznego cięcia drewna
  • 9 Wskazówki bezpieczeństwa

Co to jest piła poprzeczna?

Pilarka ukośnica ma swoich braci bliźniaków: pilarkę wahadłową, elektryczną pilarkę ukośnicę i pilarkę kątową.

Wszystkie te urządzenia mają wspólną konstrukcję: wahliwą dźwignię (wahadło) z zamontowaną na niej piłą tarczową, ramę, na której opiera się cięty materiał oraz prowadnice, po których materiał jest podawany do piły. W najprostszym wariancie składa się tylko z ramienia piły i podstawy piły. Można nim ciąć proste końce pod kątem prostym.

Stosuje się ją w obszarze produkcji do cięcia okrągłych lub kwadratowych prętów, rur lub profili na wymaganą długość. Prace budowlane i stolarskie wymagają bardziej zaawansowanej maszyny. Tarcza piły może być ustawiona pod dowolnym kątem w dwóch płaszczyznach. W tym celu rama jest obracana i wyposażona w kątomierz do precyzyjnego pomiaru kąta obrotu, a dźwignia z zamocowaną na niej piłą może być obracana wokół swojej osi.

Dzięki dokładności wykonania, solidnej konstrukcji, wysokiej prędkości obrotowej silnika elektrycznego, zastosowaniu wysokowytrzymałej stali narzędziowej oraz nowoczesnym metodom szlifowania tarczy, maszyna zapewnia dokładność kątową i wymiarową oraz jakość powierzchni nieosiągalną przy użyciu narzędzi ręcznych.

Przeznaczenie pił do cięcia pod kątem

Główne przeznaczenie piły ukosowej wynika z jej nazwy, i właśnie do tego celu służył jej wynalazca, Raymond DeWalt. Służy do odcinania końców desek i gąsiorów pod kątem prostym i dokładnie na wymiar.

Nowoczesne ukośnice do drewna nie tylko przycinają końcówki pod wszystkimi kątami pionowymi i poprzecznymi. Dzięki zastosowaniu akcesoriów pomocniczych, takich jak dodatkowe prowadnice, ograniczniki, programowalne systemy posuwu i inne, są one w stanie obrabiać nie tylko deski i płyty, ale również elementy o dowolnych kształtach, wybierać rowki i tworzyć elementy połączeń na jaskółczy ogon. Są one w stanie przepiłować wiele połączeń w japońskiej szkole stolarskiej, gdzie drewno jest łączone bez kleju i metalowych łączników, po prostu przez precyzyjne dopasowanie szczelin do odpowiednich rowków.

Ukośnice do metalu są podobne do ukośnic do drewna, ale mają istotne różnice konstrukcyjne. Ze względu na większy ciężar właściwy i wytrzymałość przecinanego materiału, są one wyposażone w

  • Mocniejsze ramy, szyny prowadzące i ograniczniki;
  • silniejsze i szybsze silniki;
  • specjalne tarcze z wysokowytrzymałej stali narzędziowej, również z powłoką diamentową;

Piły czołowe do metalu mają również mniejszy zakres regulacji kąta ostrza, co eliminuje zginanie obrabianego przedmiotu i zaciskanie zębów, a także inny mechanizm przeciągania ze względu na inne właściwości cierne metalu w porównaniu z drewnem. W rzeczywistości są one mniej rozpowszechnione z powodu mniejszej potrzeby kształtowania końcówek prętów i rur metalowych.

Profesjonalna piła ukośna to:

  • Piła poprzeczna z przeciągaczem.
  • Mocny silnik wysokoobrotowy.
  • Piła tarczowa o średnicy co najmniej 250 mm.
  • Szeroka i stabilna podstawa z mocnymi, regulowanymi szynami prowadzącymi.
  • System odprowadzania trocin.

Należy pamiętać, że nawet profesjonalna piła ukośna jest bardzo specjalistycznym narzędziem. Jest on przeznaczony do przekrojów. Nie będzie w stanie rozłupać desek, nawet jeśli ma łamacz. Systemy hybrydowe nie mają jednak tej wady.

Funkcje modeli hybrydowych

Modele hybrydowe to pilarki wyposażone w dodatkowy stół roboczy z podłużnymi szynami, gdzie zdejmowana piła tarczowa jest mocowana na dole, a tarcza wychodzi w rowku na stole.

Należy pamiętać, że urządzenie to nie będzie w stanie wykonać naprzemiennego cięcia desek i ich końcówek. Przy każdej zmianie operacji trzeba będzie zmienić pozycję piły, wymienić tarczę, dokonać regulacji i ustawić współrzędne początkowe.

Nie jest to opłacalne przy dużych pracach związanych z piłowaniem. W tym przypadku bardziej odpowiedni jest zakup dwóch specjalistycznych jednostek, z których każda będzie dobrze wyregulowana i będzie w stanie pracować z odpowiednią dokładnością i wydajnością.

Jednak dla rzemieślnika-amatora, nieobciążonego dużymi nakładami produkcyjnymi i ograniczonego funduszami, model hybrydowy będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na pierwszy raz.

Jak wybrać właściwą piłę ukośną?

Jak wybrać pilarkę poprzeczną, aby nie żałować i nie przepłacić.

Sprzedawcy w salonie wiedzą wszystko o produktach, które reprezentują. Aby jednak proces zakupu nie zamienił się w monotonny monolog konsultanta i przygnębiającą ciszę kupującego, który na koniec zabiera ze sobą model dwa razy mocniejszy i trzy razy droższy niż mógłby mu odpowiadać, kupujący powinien mieć pojęcie o

  • dlaczego potrzebuje piły;
  • co najczęściej będziesz z nim robił;
  • Jakie są maksymalne wymiary obrabianego przedmiotu;
  • Jak dużo pracy planujesz wykonać w ciągu miesiąca.

Jasne odpowiedzi na te pytania, po pierwsze, zapewnią doradcy minimum szacunku, a po drugie, pomogą zawęzić zakres rozważanych modeli do rozsądnych granic. Ale nawet w obrębie zawężonej listy, rozpiętość cen i dodatków będzie duża. Na tym etapie kupujący będzie musiał podjąć decyzję

  • Czy potrzebują wskaźnika laserowego (w zasadzie zawsze go mają - czasy obcinania wzroku minęły);
  • Czy potrzebują elektronicznego systemu regulacji z pamięcią?
  • Czy potrzebny jest system podciągania?

Jeśli kupujesz pilarkę poprzeczną do sporadycznych prac, jak np. wykonanie ramy do szklarni lub bramy do ogrodu, nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na profesjonalną pilarkę o dużej mocy, z przedłużoną podstawą, elektronicznymi regulacjami, sterowaną tarczą i innymi usprawnieniami.

Taka pilarka będzie potrzebna, jeśli planujesz otworzyć własną firmę stolarską i masz już wystarczającą ilość zamówień o średniej i wysokiej złożoności. W tym przypadku profesjonalne urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas i szybko się zwróci.

Średnica okręgu i parametry skrawania

Średnica tarczy piły i parametry cięcia należą do najważniejszych parametrów. Do użytku domowego wystarczy nóż o długości 250 mm i otworze 30 mm. Profesjonalne systemy wyposażone są w większe tarcze o średnicy do pół metra.

Długość cięcia w systemach podstawowych nie przekracza zwykle 150 mm. Jeśli musisz ciąć prace na płytach, potrzebujesz maszyny z możliwością ruchu poziomego i dwiema prowadnicami o wystarczającej długości. Zazwyczaj ta klasa maszyn jest również wyposażona w system przeciągania.

Maksymalna grubość materiału zależy od klasy i mocy pilarki ukośnej, dla systemów podstawowych wynosi 50 mm, dla urządzeń profesjonalnych do 150 mm.

Kolejnym ważnym parametrem jest napęd i rodzaj skrzyni biegów. Pilarki poprzeczne wyposażone są w dwa rodzaje silników elektrycznych, asynchroniczne lub kolektorowe. Silnik asynchroniczny jest mniej hałaśliwy i nie wymaga konserwacji; silniki kolektorowe mają doskonałą żywotność, ale wymagają konserwacji i okresowej wymiany szczotek.

Moment obrotowy jest również przenoszony z osi silnika na oś płyty roboczej na dwa główne sposoby - przez przekładnię zębatą lub napęd pasowy.

Zębate koła zębate zapewniają niezawodną pracę i zapobiegają poślizgom przy dużych obciążeniach. Charakteryzuje się ona jednak wysokim poziomem hałasu i drgań przy częstotliwościach rezonansowych przekładni.

Napędy pasowe są bardziej hałaśliwe. Brak drgań gwarantuje stabilne cięcie. Wymaga okresowej regulacji ze względu na napinanie i luzowanie paska.

Opcje dodatkowe

Firmy produkujące piły do cięcia poprzecznego konkurują ze sobą i starają się wyposażyć swoje produkty w jak najwięcej opcji. Niektóre z tych opcji mają na celu poprawę bezpieczeństwa, inne zwiększenie wydajności i opracowanie nowych funkcji, a jeszcze inne poprawę warunków pracy i łatwości użytkowania.

Opcje takie jak:

  • Oświetlenie obszaru cięcia.
  • Ogranicznik prędkości.
  • Ogranicznik głębokości frezowania rowków.
  • Laserowy wskaźnik poziomu.

Są one obecnie de-facto standardem i są montowane w prawie każdym modelu.

Przydatną opcją w górnej części asortymentu jest solidna rama, na której montowana jest piła. Dzięki temu dodatkowi nie trzeba się martwić o mocowanie go do stołu warsztatowego lub tworzenie osobnego stołu warsztatowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Dokonując wyboru piły ukośnej należy zadawać te same pytania, co pracownik obsługi klienta w sklepie.

Ważne jest również, aby nie zapominać o następujących kryteriach

  • Cel zakupu narzędzia. Można zadowolić się produkowanym lokalnie modelem podstawowym z wyposażeniem standardowym do okazjonalnego majsterkowania. Profesjonalne prace o większej objętości będą wymagały bardziej zaawansowanego narzędzia z wyposażeniem dla typów prac, które będziesz wykonywał najczęściej.
  • Bezpieczeństwo pracy. Należy sprawdzić, czy osłona ostrza jest mocno zamocowana i czy można ją łatwo przesuwać, czy przewód jest wystarczająco długi i czy blokada spustu działa prawidłowo.
  • Waga i wymiary muszą być wystarczające, aby praca nie powodowała zmęczenia.
  • Ergonomia. Piła powinna być łatwa w obsłudze, dobrze leżeć w dłoni i nie wymagać nadmiernego ruchu ani niewygodnej pozycji przy pracy.

Głębokość i szerokość cięcia to kluczowe cechy określające listę materiałów, które mogą być cięte tym modelem oraz graniczne rozmiary obrabianych przedmiotów.

Własnoręcznie wykonana piła do cięcia drewna

Podstawową piłę ukośną można łatwo wykonać samodzielnie w domu. Wszystko, czego potrzebujesz, to średniozaawansowane umiejętności stolarskie i spawalnicze.

Potrzebne będą następujące materiały i urządzenia:

  • Szlifierka (może być zdjęta z maszyny i używana zgodnie z jej przeznaczeniem).
  • Oś koła samochodowego lub sworzeń królewski.
  • Jedno łożysko kulkowe 150mm.
  • Dwa amortyzatory z ciężarówki (przy uszkodzonej hydraulice potrzebna jest tylko część mechaniczna).
  • Kąt 30×30.
  • Blacha dachowa ocynkowana.
  • Elementy mocujące.
  • Wiertarka.
  • Spawarka.

Jako podstawę urządzenia wahadłowego stosuje się sworzeń obrotowy, który jest zabezpieczony łożyskiem. Uszy są przyspawane do łożyska w celu przymocowania do ramy za pomocą śrub 6 lub 8 mm. Małe pudełko ochronne wykonane jest z cyny, aby chronić zespół wahadłowy przed wiórami.

System ciągnący wykonany jest z amortyzatorów. Wykonuje się to poprzez spuszczenie z nich oleju i wykonanie otworów wentylacyjnych, które powinny być zabezpieczone przed opiłkami metalową lub nylonową siatką.

Osłona tarczy może pochodzić ze starej piły tarczowej lub można ją samemu wyginać z cyny.

Powstała w ten sposób jednostka nie wygląda tak reprezentacyjnie jak fabryczne piły, ale ma dobre właściwości robocze: prędkość obrotowa dysku 4500 obr/min, a długość kerf- 350 mm (równa skokowi amortyzatora). Trzeba się pogodzić z dużym hałasem instalacji, a do regulacji dokładności cięcia można użyć zestawu dystansów lub wymyślić lepszą konstrukcję.

Środki ostrożności

Wysokoobrotowe narzędzia tnące o napędzie mechanicznym stanowią źródło zwiększonego zagrożenia. Aby zapobiec obrażeniom osób lub uszkodzeniom mienia, należy ściśle przestrzegać przepisów bezpieczeństwa.

Najważniejsze z nich to:

  • Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie sprawdzić system, czy nie ma uszkodzeń mechanicznych i czy części piły są pewnie zamocowane do siebie i do ramy.
  • Nie wolno pracować na narzędziach, które nie są zabezpieczone.
  • Nie zasłaniać obszaru roboczego. Należy zapewnić swobodny dostęp do maszyny i wystarczającą przestrzeń do montażu i demontażu obrabianych przedmiotów oraz do wykonywania operacji roboczych.
  • Należy ściśle przestrzegać materiałów i rozmiarów detali dopuszczalnych dla tego modelu.
  • Zawsze stosować środki ochrony osobistej: okulary ochronne lub osłonę twarzy, maskę oddechową, rękawice ochronne, mocną i odporną na rozdarcia odzież roboczą.
  • Podczas pracy na maszynie nie wolno nosić pierścieni ani łańcuchów.
  • Należy przestrzegać innych wymagań podanych w instrukcji obsługi.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że minuta oszczędności na bezpieczeństwie może kosztować Twoje zdrowie, a nawet życie.