Oprogramowanie maszyn i CNC: co to jest, co to robi i jak jest używane

image


Powszechna porada, od doświadczonych maszynistów do początkujących, to "budżet tyle na oprzyrządowanie, ile na Twoją maszynę". Co to jest "oprzyrządowanie", o którym mówią ci maszyniści? To przyłbice, uchwyty, uchwyty, noże, głowice narzędziowe, pręty kreślarskie i ogólnie wszystkie elementy niezbędne do tego, aby Twoja maszyna CNC mogła wykonywać swoją pracę. Maszyna CNC bez oprzyrządowania jest całkowicie bezużyteczna.

Jednocześnie, Twoja zaawansowana maszyna CNC jest prawie bezużyteczna bez odpowiedniego oprogramowania maszyny. To oprogramowanie maszynowe jest cyfrowym oprzyrządowaniem do programowania kodu g; to jest to, co pozwala na uruchamianie programów zgodnie z przeznaczeniem.

Czym dokładnie jest oprogramowanie maszynowe, jak ono działa i jak jest używane z maszyną CNC?

Oprogramowanie maszyn: wprowadzenie
Jeśli chcesz obrobić zupełnie nową część, musisz wykonać kilka kroków. Trzy z nich są absolutnie krytyczne. 

Projekt
Aby zrobić nową część, musisz wiedzieć, co robisz; będziesz potrzebował projektu. Do obróbki ręcznej, która mogła być wykonana na piórze i papierze, a nawet - przez niezwykle doświadczonych i zdolnych manualistów - wszystko w głowie.

Ale z maszyną CNC to nie wystarczy. Musisz stworzyć cyfrowy projekt, który w końcu może być przeniesiony do cyfrowego kontrolera CNC. Na szczęście istnieją programy dedykowane tylko dla tego etapu. 

Programy komputerowego wspomagania projektowania (CAD) pozwalają projektantowi na wykonanie rysunku 2D lub nawet trójwymiarowego modelu części. Po wykonaniu tego modelu, projekt może być wyeksportowany do pliku wektorowego. Wraz z projektem i plikiem wektorowym, pierwszy krok do wykonania nowej części jest zakończony.

Transfer
Program CAD, którego używasz - a jest ich wiele - nie wyprodukuje programu g-kodu niezbędnego dla Twojej maszyny CNC. Musisz użyć programu Computer Assisted Machining (CAM), aby przenieść ten program CAD do języka, który Twój program CNC może wykonać.

Kiedyś był to proces dwuetapowy; zaprojektuj część w programie CAD, eksportuj plik wektorowy do CAM, wyprodukuj program z kodem G dla swojej maszyny CNC. Dzisiaj, linie są nieco bardziej zamazane, ponieważ wiele programów CAD może produkować pliki z kodami G, łącząc CAD i CAM w jednym kroku. 

Wykonanie
Czy używasz jeden kawałek oprogramowania lub dwa, w końcu, trzeba będzie mieć zestaw instrukcji g-kod dla maszyny CNC do wykonania. G-kod jest językiem maszyn CNC, język, który używa układu współrzędnych wraz z niektórymi zakodowanymi poleceniami, aby powiedzieć swojej maszynie CNC, gdzie przenieść i co zrobić.

Krótko mówiąc, te trzy kroki - projektowanie, przenoszenie i wykonywanie - są tym, co każdy obrabiarka CNC używa do tworzenia i wytwarzania nowej części.

Oprogramowanie maszynowe i CNC
"Oprogramowanie maszynowe" nie odnosi się do żadnej z części trzystopniowego procesu; jest to raczej termin nadrzędny dla wszystkich różnych programów uczestniczących w tym procesie. Może również odnosić się, nieco myląco, do wbudowanego oprogramowania, które można znaleźć na większości maszyn CNC.

Do pewnego zamieszania dochodzi szybki postęp w technologii CAD/CAM i CNC. Jak wspomniano, wiele programów CAD może teraz produkować pliki g-kod. W tym samym czasie, jak maszyny CNC same stają się bardziej wyrafinowane, z większą ilością osi ruchu, może być również potrzebne dodatkowe oprogramowanie, aby pomóc wszystkim poruszać się bardziej płynnie. 

Czego należy szukać w dobrym oprogramowaniu maszynowym
Z tym wszystkim, co zostało powiedziane, czego należy szukać w dobrym oprogramowaniu maszynowym? Jakie są niektóre z rozważań, które należy wziąć pod uwagę?

Darmowe vs. płatne
Nawet szybkie wyszukiwanie "oprogramowania do obróbki CNC" zwróci setki wyników, w tym wypróbowane i sprawdzone rozwiązania, takie jak AutoCAD i Autodesk, a także nowe i nadchodzące programy. Znajdziesz tu rozwiązania oparte na chmurze, jak również opcje do pobrania.

Oczywiście, najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy wieloma z tych programów będzie cena. Niektóre z nich będą darmowe, podczas gdy inne będą wymagały jednorazowej lub powtarzalnej opłaty. Czy powinieneś po prostu pobrać pierwszy darmowy program, który znajdziesz?

Pomocne może być zapamiętanie analogii "oprogramowanie maszynowe jako oprzyrządowanie CNC". Jeśli Twoja tokarka lub frezarka jest tylko tak dobra jak narzędzia i frezy, w które ją wyposażasz, to warto pamiętać, że Twój nowy projekt części, i g-kod, który musisz zrobić, będzie tylko tak dobry jak programy, które tworzysz je na. Nie oznacza to, że wszystkie wolne opcje są złe, ale chcesz wziąć pod uwagę koszty i frustracje, które pojawiają się przy słabo napisanych lub wadliwych programach. Dostęp do wysokiej jakości oprogramowania maszynowego, z odpowiednim wsparciem technicznym, może być warty niewielkiej opłaty.

All-in-one?
CAD i CAM nadal mogą być oddzielnymi krokami, lub często można je znaleźć w tym samym programie. To, którą opcję preferujesz, zależy od Twoich własnych umiejętności, rodzaju pracy, którą będziesz wykonywał, recenzji i wielu innych opcji. Pamiętaj tylko, że pojedynczy punkt kontaktowy nie zawsze może być najlepszą opcją dla Ciebie.

2D i 3D
To, z czym będziesz regularnie współpracował, będzie dużą częścią Twojego procesu decyzyjnego, jeśli chodzi o oprogramowanie maszyn. Czy projektujesz w 2D? 3D? Niektóre programy CAD lepiej radzą sobie z jednym niż z drugim. Czy potrzebujesz programu dla 3-osiowej maszyny CNC, czy zaawansowanej, 5-osiowej? Ponownie, niektóre programy będą obsługiwać dużą liczbę osi lepiej niż inne.

Pasze i prędkości
Ostatnio więcej uwagi poświęca się dedykowanym programom typu feed-and-speeds, które dostarczają zaawansowanych obliczeń, aby pomóc w bardziej wydajnym i z mniejszą ilością błędów końcowym programom g-kodu. Wszystkie programy CAM będą posiadały równoważną funkcję, ale dedykowany program feeds-and-speeds może zapewnić lepsze wsparcie w dłuższej perspektywie.

Wniosek
Oprogramowanie maszyny może wydawać się nieco skomplikowane, ponieważ obejmuje pełny zakres oprogramowania, aż do momentu, gdy polecisz maszynie CNC do wykonania programu. Ale bez programów CAD i CAM, cały świat zaawansowanej obróbki CNC nie istniałby.