Kształtownik własnymi rękami

image

Strugarki do drewna są rodzajem strugarko-frezarki i są przeznaczone do produkcji precyzyjnie przyciętych na wymiar desek o określonym przekroju poprzecznym. W odróżnieniu od strugarki, ten typ maszyny wyposażony jest w urządzenia mocujące i podające oraz może obrabiać jednocześnie kilka detali. Wszechstronność nowoczesnych maszyn wzrasta, gdy w skład zestawu narzędzi wchodzą nie tylko ostrza płaskie, ale również ostrza kształtowe.

Klasyfikacja i możliwości

Konstrukcja rozpatrywanych urządzeń może być różna. Obrabiarki są klasyfikowane według następujących cech:

  • Według typu napędu. Domowe mini-urządzenia mogą mieć napęd ręczny, ale większość korzysta z napędu elektrycznego. W tym przypadku, modele domowe są wyposażone w silnik na 220 V, a profesjonalne - na 380 V.
  • Rodzaj paszy. Schemat maszyny może być używany 1 lub 2 rolki podające, odpowiednio, w pierwszym przypadku, trzeba zacisnąć obrabiany przedmiot do stołu bardziej wydajne, a wibracje w czasie zagłębiania nie jest wykluczone. Dwustronne podajniki rolkowe są bardziej doskonałe i wygodne w obsłudze. Szereg firm zagranicznych (Makita, DeWalt itp.) wyposaża wyroby w automaty posuwowe, ale ta opcja jest uzasadniona tylko wtedy, gdy produkuje się znaczne programy wyrobów tego samego typu.
  • Wzależności od ilości wałów nożowych. Określa to, jak wiele różnych profili maszyna może obsługiwać w tym samym czasie. Jednak zwiększa to również liczbę operatorów.
  • Przez funkcjonalność. Konstrukcja grubiarek umożliwia nie tylko obróbkę wymiarową półfabrykatów, ale również ich późniejszą kalibrację. Eliminuje to powstawanie poprzecznych wyszczerbień, wgnieceń i innych wad, które mogą pojawić się na obrabianej powierzchni w przypadku nieprzestrzegania technologii napawania lub zbyt dużego posuwu materiału wyjściowego.
  • Wzależności od ich parametrów technologicznych. W praktyce omawiane urządzenia produkowane są w zakresie mocy 1-40 kW, przy prędkości obrotowej wału do 10000-12000 min-1, szerokości strugania do 1350 mm, biegu do 50 m/min i grubości początkowej obrabianego elementu 5-160 mm.

Ponadto niektóre modele różnią się sposobem regulacji luzów i ułożyskowania napędu głównego.

Konstrukcja i funkcja

Typowy strug stolarski może z powodzeniem zastąpić dwa urządzenia: strugarkę z napędem mechanicznym oraz strugarkę (poprzeczną - do krótkich elementów lub wzdłużną - do długich).

Najprostszy schemat strugarki (z jednokierunkowym podawaniem materiału źródłowego) obejmuje następujące zespoły:

  • Silnik napędowy.
  • Przekładnia. Może to być standardowy pasek klinowy, przekładnia, wariator jak również z wymiennymi kołami pasowymi (ostatni wariant różni się minimalnymi wartościami przenoszonej mocy i stosowany jest tylko w maszynach o małej mocy).
  • Wałek łopatki. Może być wyposażony w kilka narzędzi w różnych konfiguracjach. Szczególnie nadają się do tego noże spiralne, ponieważ podczas pracy wytwarzają minimalny hałas.
  • Agregat nawozowy, który składa się z pary walców - przedniego i tylnego. Przednia rolka ma powierzchnię radełkowaną: aby poprawić przyczepność do drewna i zapobiec ewentualnym zmianom kierunku ruchu obrabianej deski. Tylny wał jest zawsze gładki;
  • Zespół zaciskowy, który zapobiega zakleszczaniu się wiórów i ewentualnym pęknięciom materiału. Konstrukcyjnie stalnica może być wykonana w postaci pazurów wbijających się w drewno lub może być wykonana jako solidny element metalowy ze sprężynującymi zębami;
  • dolna jednostka prowadząca ułatwiająca podawanie obrabianego elementu w obszar roboczy;
  • stół z urządzeniami do regulacji szczelin technologicznych pomiędzy górnym i dolnym walcem prasy;
  • podstawa, na której znajdują się wszystkie pozostałe elementy schematu pracy maszyny.

Jednostki z podajnikiem dwustronnym wyróżniają się tym, że są wyposażone w dodatkowy zespół przedłużający wałek nożowy. W związku z tym, znacznie łatwiej jest zmienić narzędzie w celu jego przestawienia z jednego rozmiaru na drugi (lub w celu późniejszego naostrzenia).

Zasada działania grubościówki jest następująca. Moment obrotowy z silnika elektrycznego jest przenoszony przez przekładnie na wałek łopatki. Obrabiany przedmiot jest wprowadzany do szczeliny i dociskany do dolnych, a następnie do górnych rolek dociskowych. Obrabiany przedmiot jest chwytany przez rolkę rowkową i podawany do narzędzia. Przed zagłębianiem półfabrykat jest zaciskany pomiędzy górnym i dolnym urządzeniem prowadzącym, co zapewnia pewne utrzymanie materiału podczas obróbki. Urządzenie mocujące zapewnia terminowe wyrzucanie wiórów spod obracającego się narzędzia. Jak tylko obrabiany przedmiot zejdzie z tylnej rolki prowadzącej, następny przedmiot zostaje włożony do przedniej rolki prowadzącej i proces się powtarza.

Frezarka do majsterkowania w warsztacie: wybór parametrów

Na rynku istnieje znaczna liczba różnych modeli urządzeń, o których mowa, jak od krajowych producentów (Korvet, Enkor, Krasny Metallist, itp.) i produkcji importowanej. Inne opcje są zdominowane przez wątpliwe chińskich marek, które nie są znane z niezawodności w eksploatacji, a ponadto, często są zaniżone w stosunku do parametrów paszportu. Jeśli proponowane maszyny nie mieszczą się w dostępnych wymiarach powierzchni, sensowne jest wykonanie grubościówki własnoręcznie.

Natychmiast zauważyć, że wiele jednostek i części są lepsze do zakupu niż próbować złożyć własne ręce. Dotyczy to przede wszystkim samego wału nożowego wraz z łożyskami mocującymi: wersje własnej produkcji nie wyróżniają się konieczną dokładnością sprzężenia, w wyniku czego część znacznie przegrzewa się pod obciążeniem.

Przy wyborze schematu maszyny należy kierować się dostępnymi rysunkami (dostępnymi w internecie), ale przedtem należy określić kilka elementów urządzenia. Jeżeli zachodzi konieczność połączenia w jednej maszynie frezarki i strugarki, zaleca się wykonanie urządzenia z napędem dwustronnym. Wtedy z jednej strony urządzenia można wykonać wstępne struganie obrabianego elementu, a z drugiej - przeprowadzić ostateczną obróbkę drewna "na wymiar".

Musimy określić maksymalną długość wałka noża: domowej roboty maszyna z wałkiem większym niż 500 mm może stracić sztywność podczas pracy z twardymi gatunkami drewna: grusza, grab, dąb. W efekcie na powierzchni płyty mogą pojawić się faliste grzbiety o wysokości do 1 mm, które będą wymagały dalszej obróbki półfabrykatu. Wymiary i średnica siedziska powinny być takie, aby możliwe było wykonanie na domowej maszynie listew, profili bagietek i innych elementów dekoracyjnych z drewna.

Przy wyborze konstrukcji należy również w pełni uwzględnić środki bezpieczeństwa dotyczące późniejszej eksploatacji maszyny. Samodzielnie wykonana strugarka musi mieć niezawodną ochronę obszaru roboczego stołu, a także wykluczyć możliwość cofania się deski przy nadmiernej wartości luzu, a także jej zniszczenia podczas przetwarzania.

Analizując dostępne rysunki urządzeń domowej roboty, warto pamiętać, że obecność dwóch dolnych zacisków w stole zmniejszy siłę zadania deski w przestrzeni roboczej, ponieważ obrabiany przedmiot będzie się poruszał po gładkiej powierzchni rolki, a nie po stole.

Produkcja i montaż

Produkcja maszyny zaczyna się od podstawy. W tym celu zaleca się stosowanie stalowych prętów rurowych o przekroju co najmniej 60×40 mm: rura charakteryzuje się zwiększoną sztywnością i momentem, co pozytywnie wpłynie na dokładność operacji wykonywanych na domowej maszynie. Elementy konstrukcyjne łączone są poprzez spawanie. Można go zastąpić wersją prefabrykowaną, ale jest to mniej korzystne - montaż stołu i łóżka za pomocą kątownika i kołków łączących o średnicy M30 i powyżej będzie musiał często sprawdzać ich dokręcenie.

Jako rolki podające możesz użyć rolek ze starej pralki: ich gumowana powierzchnia spełni swoje zadanie. Wałki są nawiercane do średnicy istniejących łożysk z uwzględnieniem wymaganego zakresu regulacji. W prowizorycznych strugarkach proces ten może być również wykonywany ręcznie poprzez obracanie korbą.

Do wykonania stołu domowej maszyny nadaje się szeroka, szlifowana deska z modrzewia lub dębu. Drewno to dobrze tłumi drgania, ale w celu poprawienia jego właściwości antykorozyjnych i przeciwpożarowych należy je zaimpregnować środkami ogniochronnymi lub kreozotem. Stół może być przykręcony do ramy.

Przy wyborze silnika maksymalny wymagany moment obrotowy musi być dopasowany do potrzeb obróbki. Z reguły wystarcza silnik elektryczny o mocy 5-6 kW i prędkości obrotowej 3500-4000 obr.

Aby zapewnić bezpieczeństwo, maszyna musi być wyposażona w zdejmowaną pokrywę. Może być wykonany z blachy stalowej (grubość 0,6-0,8 mm).

Niezbędne elementy - łożyska, noże, koła pasowe, elementy złączne - dobierane są zgodnie ze specyfikacją do rysunków domowej maszyny Reismus.

Podczas montażu samodzielnie wykonanej maszyny należy:

  • upewnić się, że powierzchnia stołu jest tak płaska, jak to tylko możliwe;
  • wyważenie wszystkich części obrotowych w trybach statycznych i dynamicznych;
  • zapewniają wygodną regulację położenia stołu;
  • sprawdzić niezawodność urządzenia zabezpieczającego elementy ruchome.

Maszyna jest testowana na biegu jałowym. Jeśli wszystkie elementy działają prawidłowo, należy sprawdzić maszynę w działaniu, a następnie pomalować wszystkie stałe części farbą odporną na działanie czynników atmosferycznych.