Jaki jest wpływ środowiska na trwałość łańcucha liściowego?

image

Środowisko, w którym działają mechanizmy łańcuchów liściowych może być bardzo zróżnicowane. A im trudniejsze warunki środowiskowe, tym większy będzie wpływ na bezpieczeństwo, wydajność i trwałość łańcucha.

Łańcuch stosowany na przykład w wózkach widłowych może być często narażony na działanie wilgoci z zewnątrz, wysoce korozyjnych warunków atmosferycznych lub ścieranie przez piasek lub grys.

W tym wpisie badamy podstawowe czynniki środowiskowe, które mogą mieć wpływ na trwałość łańcucha liściowego oraz znaczenie regularnej kontroli łańcucha liściowego dla zapewnienia optymalnej wydajności Państwa urządzeń do przenoszenia materiałów.

Jak środowisko wpływa na łańcuch liściowy
Każde konkretne zastosowanie łańcucha wózków widłowych będzie musiało zostać ocenione pod względem ryzyka, zgodnie z zakresem narażenia środowiska, któremu podlega oraz obszarem, na którym działa.

Istnieją cztery kluczowe warunki środowiskowe, które mają wpływ na trwałość łańcucha:

1) Wilgotność
Wilgoć powoduje rdzewienie korozyjne (lub utlenianie się stali łańcuchowej), które może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości łańcucha liściowego poprzez procesy wżerów i pęknięć.

2) Niska temperatura
Gdy codzienna praca wózka podnośnikowego wymaga ciągłego przemieszczania się do i z chłodni, na zewnętrznych i nośnych powierzchniach łańcucha może tworzyć się kondensacja.

Ta kondensacja może powodować sztywność i ostatecznie prowadzić do pęknięć zmęczeniowych spowodowanych korozją, które skracają żywotność łańcucha wózka widłowego.

3) Roztwory lub opary chemiczne
Roztwory chemiczne i opary mogą powodować korozję elementów łańcucha liściowego, sworzni kotwiących, śrub kotwiących, bloków kotwiących i powodować mikroskopijne pęknięcia naprężeniowe.

W zależności od stopnia ekspozycji, pęknięcia te mogą rozprzestrzeniać się w całym łańcuchu wózków widłowych, prowadząc do całkowitej i nagłej awarii.

4) Materiały ścierne
Przyspieszone zużywanie się lub punktowanie powierzchni sworzni i otworów w płytkach ogniw nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości łańcucha wózka widłowego.

Powierzchnie nośne tych elementów przegubowych nie są łatwo dostępne, co oznacza, że zużycie jest zazwyczaj niewidoczne - dlatego stopień zużycia łańcucha powinien być regularnie kontrolowany za pomocą precyzyjnego narzędzia, takiego jak miernik zużycia łańcucha.

Smarowanie łańcucha liściowego
Innym kluczowym czynnikiem, który będzie miał znaczący wpływ na trwałość łańcucha liściowego, jest odpowiednie smarowanie. Łańcuchy do wózków widłowych, które pracują na zewnątrz, gdzie są narażone na brud i zanieczyszczenia, w chłodniach, gdzie są narażone na kondensację pary wodnej lub w środowiskach silnie korozyjnych, będą musiały być regularnie myte i ponownie naoliwiane, aby zapewnić optymalne działanie.

Szacuje się, że żywotność wystarczająco nasmarowanego łańcucha liściowego jest sześćdziesięciokrotnie dłuższa niż żywotność łańcucha pracującego na sucho. Nawet krótkotrwałe przypadki pracy na sucho mogą prowadzić do znacznego skrócenia żywotności łańcucha.

Wytyczne dotyczące kontroli łańcucha liściowego
Konieczne jest częste sprawdzanie łańcuchów liściowych i ustalanie harmonogramu ich wymiany, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia łańcucha wózka widłowego.

Częstotliwość przeglądów wózków widłowych musi co najmniej spełniać minimalne wymogi prawne określone w LOLER 98, przepisy 9, 10 i 11, dotyczące dokładnego badania i kontroli przemysłowych łańcuchów liściowych do samochodów ciężarowych.

Zaleca się również, aby użytkownicy wózków widłowych zapoznali się ze wszystkimi istotnymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy związanymi z łańcuchem, a w szczególności z PUWER 98.

Inne wytyczne opublikowane przez British Industrial Truck Association (BITA GN15 i GN28) oraz biuletyny techniczne Fork Lift Truck Association (FLTA TB 02, 05, 08 i 09) również będą użytecznymi źródłami.

Łańcuch liściowy do wózków widłowych powinien być ze swej natury postrzegany jako element zbyteczny - co oznacza, że należy ustalić bezpieczny harmonogram wymiany łańcucha liściowego.

Zaleca się na przykład, aby łańcuchy do wózków widłowych, które pracują w ekstremalnych lub trudnych warunkach, były wymieniane po maksymalnie 4000 godzin pracy - lub co dwa lata (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

Jeśli mechanizm podnoszący wykorzystuje łańcuch jednoskrzydłowy (np. wolną sekcję podnoszącą), należy wraz z łańcuchem wymienić również śruby kotwiące łańcuch skrzydłowy.

Środowisko, w którym pracują Państwa wózki widłowe może mieć znaczący wpływ na wydajność pracy, wytrzymałość i bezpieczeństwo Państwa mechanizmów łańcuchowych. Świadomość warunków środowiskowych, konserwacja urządzeń i przeprowadzanie regularnych przeglądów mogą odegrać istotną rolę w zapewnieniu optymalnej wydajności i wydłużeniu żywotności.