Jaka jest różnica między WEDM-LS, WEDM-MS i WEDM-HS?

image

Wraz z rozwojem nauki i techniki technologia produkcji maszyn uległa głębokim zmianom. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem społeczeństwa na zróżnicowanie produktów, znacznie wzrósł udział produkcji wieloodmianowej, średnio- i małoseryjnej, a dostosowanie się do wymogów wysokowydajnej, wysokiej jakości i zróżnicowanej obróbki za pomocą tradycyjnych, zwykłych urządzeń obróbczych było trudne. Skracają one czas przygotowania obróbki mechanicznej i stale podnoszą poziom automatyzacji całego procesu obróbki mechanicznej. Jednocześnie zwiększa zdolność systemu produkcyjnego do adaptacji do zmian w różnych warunkach produkcyjnych.

Obróbka elektroerozyjna drutowa obejmuje obróbkę WEDM o średniej prędkości, WEDM o małej prędkości i WEDM o dużej prędkości.

Hysoka prędkość Wire EDM (WEDM-HS).

Drut elektrodowy (zwykle molibdenowy) jest używany do szybkich ruchów posuwisto-zwrotnych, a prędkość drutu wynosi 8-10 m/s. Drut elektrodowy może być ponownie użyty, co oszczędza drut molibdenowy, ale dokładność jest niska. Jest on zwykle używany przez krajowe wycinarki drutowe, co jest unikalne w Chinach. Tryb obróbki elektroerozyjnej.

Elektrodrążarka drutowa średniej prędkości (WEDM-MS)

Zasada działania polega na wykorzystaniu stale poruszającego się drutu molibdenowego (zwanego drutem elektrodowym) jako elektrody do impulsowego wyładowania iskrowego w celu usunięcia metalu i przecięcia obrabianego przedmiotu. Prędkość drutu i jakość przedmiotu obrabianego znajdują się pomiędzy szybkim i wolnym drutem, dlatego też jest on nazywany średnim drutem do cięcia. Drut średni jest ulepszonym produktem drutu szybkiego, dlatego można go również nazywać: drutem szybkim, który może być cięty wielokrotnie. Dlatego jego prędkość przetwarzania jest zbliżona do prędkości cięcia drutu szybkobieżnego, a jakość przetwarzania jest zbliżona do prędkości cięcia drutu wolnobieżnego. Prędkość drutu wynosi od 1 do 12 m/s i może być regulowana w zależności od potrzeb.

Niskoobrotowa elektrodrążarka drutowa (WEDM-LS)

Drut elektrodowy wycinarki drutowej o małej prędkości wykorzystuje drut miedziany jako elektrodę narzędzia, a elektroda jest stale przemieszczana w celu wykonania impulsowego wyładowania iskrowego i cięcia przedmiotu obrabianego. Jest ona używana głównie do obróbki wszelkiego rodzaju skomplikowanych i precyzyjnych małych elementów. Dokładność prądu może osiągnąć 0,002 mm, a jakość powierzchni jest zbliżona do jakości szlifowania. Drut elektrodowy nie jest już używany po wyładowaniu i wykorzystuje nierezystancyjne zasilanie antyelektrolityczne, zwykle z automatycznym nawlekaniem drutu i urządzeniami stałego napięcia. Praca jest stabilna, równomierna, o niskim poziomie rozstrojenia, wysokiej dokładności obróbki i dobrej jakości powierzchni, ale nie nadaje się do obróbki przedmiotów o dużej grubości. Ze względu na precyzyjną budowę obrabiarki, wysoką zawartość techniczną i wysoką cenę obrabiarki, koszt jej użytkowania jest również wysoki.

Różnica między szybką elektrodą drutową a niskoobrotową elektrodą drutową

Wiele osób nie wie, jaka jest różnica między szybką elektrodą drutową a niskoobrotową. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wprowadzenie do różnic pomiędzy drutem szybkotnącym a drutem niskoobrotowym w WEDM.

1. Prędkość drutu jest różna.

W wycinarce drutowej rozróżnia się WEDM-HS i WEDM-LS w zależności od prędkości przesuwu drutu podczas pracy drutu elektrodowego.

Prędkość drutu szybkobieżnego wynosi zwykle 300-700 m/min. Prędkość drutu w przypadku drutu o niskiej prędkości wynosi zazwyczaj 3-15 m/min.

2. Materiał drutu elektrodowego jest różny.

Drut elektrodowy szybkobieżnej wycinarki drutowej jest drutem molibdenowym i stopem wolframowo-molibdenowym. Drut elektrodowy drutu o niskiej prędkości zazwyczaj przyjmuje drut miedziany lub inny drut powlekany metalem.

3. Średnica drutu elektrodowego.

Średnica drutu elektrodowego dla szybkich wycinarek drutowych wynosi od 0,03 do 0,25 mm, a powszechnie stosowana średnica wynosi od 0,12 do 0,2 mm, natomiast średnica drutu elektrodowego dla szybkich wycinarek drutowych wynosi od 0,15 do 0,3 mm, a powszechnie stosowana średnica wynosi 0,25 mm.

4. Różne ciecze robocze.

Wymagania dotyczące WEDM-HS nie są zbyt surowe, a ciecz robocza to na ogół emulsja. Cieczą roboczą w przypadku WEDM-LS jest woda dejonizowana lub nafta, a system filtracji jest również wymagany do ciągłego filtrowania zanieczyszczeń w cieczy roboczej podczas produkcji.

5. Różna dokładność.

WEDM-HS polega na recyklingu drutu elektrodowego, ponieważ drut elektrodowy ulega ciągłemu zużyciu, co wpływa na dokładność obróbki. Dokładność produktów przetwarzanych przez WEDM-HS wynosi ±0,015~0,02 mm.

Drut elektrodowy w maszynie WEDM-LS nie podlega recyklingowi, co znacznie poprawia dokładność obróbki. Dokładność obróbki na obrabiarce może osiągnąć ±0,002 mm.

6. Koszt jest inny.

Obrabiarki WEDM-HS są bardziej powszechne i mają niską zawartość techniczną. Jest więcej producentów, a obrabiarki są tanie. Ponadto, drut molibdenowy jest poddawany recyklingowi, wydajność przetwarzania jest również wysoka, a koszt przetwarzania niski.

Maszyna WEDM-LS ma wysoką zawartość techniczną i drogie wyposażenie. Koszt przetwarzania jest również wysoki.

Pozwól, że podzielę się z Tobą tabelą porównawczą maszyn WEDM-LS i WEDM-HS, abyś mógł porównać je bardziej intuicyjnie.

Świadczymy usługi obróbki elektroerozyjnej z zachowaniem wysokiej precyzji i ścisłych tolerancji. SANS może również świadczyć usługi wiercenia mikrootworów i małych otworów metodą elektroerozyjną na skomplikowanych częściach.