Jak łożyska wysokotemperaturowe mogą zapobiegać awariom łożysk i oszczędzać koszty

image

Łożyska to elementy mechaniczne, które pozwalają ruchomym częściom obracać się lub poruszać płynniej poprzez zmniejszenie tarcia. Łożyska wszystkich kształtów i rozmiarów są szeroko stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Większość łożysk jest zwykle smarowana smarem i może pracować w zakresie temperatur do 90-100°C. Jednak w niektórych środowiskach o wysokiej temperaturze standardowe łożyska nie są w stanie w pełni wykorzystać swojej żywotności.

łożyska

Komponenty takie jak gumowe uszczelki i koszyki polimerowe wykazują oznaki awarii w temperaturze około 120°C. W temperaturach powyżej 150°C standardowe łożyska wymagają częstego dosmarowywania z powodu skróconej żywotności smaru. Bardzo wysokie temperatury mogą również powodować zmiany strukturalne w łożyskach. Luz łożyska ulega zmniejszeniu i w końcu łożysko może ulec zatarciu. Awarie łożysk skutkują częstymi przestojami maszyn i nieplanowaną konserwacją, co może pociągać za sobą ogromne koszty. W zastosowaniach przemysłowych, w których występują ekstremalnie wysokie temperatury, takich jak przemysł metalowy oraz przemysł spożywczy i napojów, zamiast łożysk standardowych należy stosować łożyska wysokotemperaturowe. Łożyska wysokotemperaturowe najlepiej nadają się do stosowania w operacjach, w których środowisko jest gorące i suche, z niskimi prędkościami obrotowymi.

Przemysł spożywczy i napojów

Przemysł metalowy Te specjalnie zaprojektowane łożyska są często smarowane przy użyciu grafitu zamiast smaru. Grafit jest powszechnie stosowany jako stały środek smarny. Może on pracować w temperaturach do 350°C, co czyni go odpowiednim do stosowania w środowiskach o wysokiej temperaturze. Łożyska te nie muszą być ponownie smarowane, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty. Łożyska wysokotemperaturowe są w stanie zmniejszyć całkowity koszt posiadania na następujące sposoby: Zwiększona żywotność łożysk w zastosowaniach wysokotemperaturowych Brak konieczności ponownego smarowania Mniejsze potrzeby konserwacyjne mogą z kolei poprawić produktywność i wydajność. Dostępne są warianty przystosowane do kontaktu z żywnością dla branży F&B Zwiększone bezpieczeństwo pracowników, ponieważ smarowanie ręczne w warunkach wysokiej temperatury może być niebezpieczne. Jako autoryzowany dystrybutor SKF, SLS może dostarczyć łożyska wysokotemperaturowe do stosowania w ekstremalnych środowiskach. Łożyska wysokotemperaturowe SKF są zaprojektowane tak, by wytrzymywać temperatury pracy do 350 °C (660 °F) i są produkowane zgodnie z normami ISO. SLSPRO specjalizuje się w konserwacji łożysk, a nasi inżynierowie-eksperci są w stanie dostarczyć rozwiązania, które pomogą Ci zminimalizować koszty operacyjne i czas przestoju.