Domowy tartak z piły łańcuchowej - rodzaje i cechy

image

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat drewno było najpopularniejszym materiałem budowlanym, stosowanym zarówno w budownictwie, jak i w wykończeniu wnętrz. Jeszcze kilka lat temu do obróbki drewna używano prymitywnych narzędzi, które nie były zbyt wydajne. W dzisiejszym świecie istnieją maszyny, które mogą zautomatyzować ten proces, aby uprościć przetwarzanie i zwiększyć wydajność. Przykładem jest tartak służący do cięcia obrabianych elementów. Koszt wersji przemysłowej jest bardzo wysoki, a tartak kupuje się tylko przy uruchamianiu produkcji w dużych ilościach. W domu często stosuje się wersje domowe, które są tańsze i najlepiej nadają się do prac domowych. Domowy tartak z piły łańcuchowej może być wykonany przy użyciu różnych rysunków.

Treść artykułu:

  • 1 Różnorodność modeli domowych
  • 2 Co jest potrzebne do wykonania pracy polegającej na zbudowaniu domowego tartaku?
  • 3 Cechy wszystkich prac
  • 4 Wniosek

Jakie są różne modele prowizoryczne?

Istnieje wiele różnych tartaków, które są wykonane z pił łańcuchowych. Z reguły ruchomy element konstrukcji mocowany jest w specjalnym wózku, który porusza się po wcześniej ułożonych torach kolejowych. Do wózka można zamontować mocną pilarkę łańcuchową Ural lub wersję taśmową Drużba. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Wersja z piłą łańcuchową służy do cięcia drewna okrągłego. Narzędziem tnącym w konstrukcji jest piła łańcuchowa, po której zostaje dużo trocin. Należy zauważyć, że duża ilość odpadów jest główną wadą tego projektu. W przeciwnym razie piła łańcuchowa jest lepsza od innych konstrukcji: większa niezawodność i żywotność, wysoka wydajność itp;
  • Piły taśmowe służą do cięcia drewna o dużych średnicach. Należy pamiętać, że piłowanie pozostawia ogromne ilości trocin latających dookoła. Dlatego konieczne jest przestrzeganie pewnych środków ostrożności.

Do użytku domowego często odpowiedni jest tartak o niewielkich rozmiarach i wydajności. W tym przypadku głównym elementem konstrukcji staje się zwykła piła łańcuchowa, a reszta to tylko urządzenia niezbędne do zapewnienia gładkiego cięcia.

Co jest potrzebne do wykonania domowego tartaku?

Aby prawidłowo wykonać tartak z piły łańcuchowej własnymi rękami, powinieneś pobrać lub stworzyć własne rysunki, które odzwierciedlają podstawowe wymiary liniowe i prawidłowe rozmieszczenie wszystkich elementów. Przed przystąpieniem do tych prac należy zdecydować, gdzie zostanie zainstalowany sprzęt. Tartak może mieć różne wymiary, dzięki czemu można go zainstalować w prawie każdym pomieszczeniu. Powinna również istnieć możliwość zakotwiczenia konstrukcji do podłoża. Podczas cięcia może powstawać duża ilość pyłu. Podczas pracy w zamkniętej przestrzeni należy więc zadbać o specjalny wyciąg.

Zastanawiając się nad tym, jak samodzielnie wykonać trak, należy zwrócić uwagę na poniższą listę niezbędnych części:

  • Dwa kawałki ceownika o długości 8 metrów i wysokości 150 milimetrów. Należy pamiętać, że kanały przyjmują pełne obciążenie, które może być dość znaczne.
  • Dwie szyny. Będą one stanowiły górną część traka i jednocześnie rodzaj prowadnicy dla ruchomego elementu. Szyny muszą być proste i wolne od wad.
  • Kątowniki, stile, o wymiarach 50 na 100 i 40 na 40 milimetrów.
  • Jako wylewki używa się odciętych kawałków rur wodociągowych o długości 25 milimetrów.
  • Stalowa płyta o długości około 60 centymetrów i grubości co najmniej 4 centymetrów.
  • Mechanizm ruchomych węży pełniących funkcję ochronną dla przewodów elektrycznych.
  • Rury o średnicy 35-40 milimetrów.
  • Piła łańcuchowa ręczna. Wybór piły powinien być dokonany dokładnie. Ważne jest, aby pamiętać, że cechy piły do drewna będzie zależeć od jego wydajności.

Rozważając taką listę, można powiedzieć, że bardzo łatwo jest znaleźć wszystko, czego potrzebujesz, tartak z własnymi rękami z piły łańcuchowej będzie tani. Należy jednak wziąć pod uwagę, że większość elementów jest narażona na wysoką wilgotność, co oznacza, że rdza nieuchronnie tworzy się na powierzchni, jeśli tartak jest zainstalowany na zewnątrz.

Cechy wszystkich prac

Od razu zwrócimy uwagę na to, że dość łatwo jest wykonać tę pracę samodzielnie. Zacznij od zmontowania podstawy z odwróconych do góry nogami szyn i narożników. Do połączenia ich ze sobą można użyć spawania. Ważne jest, aby pilarka była ustawiona tylko równolegle do podłoża, a szyny i kąty należy sprawdzić za pomocą poziomicy. Aby ułatwić pracę, można również wcześniej sprawdzić podłogę.

Następnie prace wykonywane są w tej kolejności:

  • W podstawie wykonane są otwory o średnicy 14 milimetrów w odstępach co 1 metr. Aby wywiercić otwór w stali należy użyć wierteł od mniejszej średnicy do większej, czyli wstępnie nawiercić, lub użyć wierteł ze złożoną krawędzią tnącą i materiałem węglikowym.
  • Następnie pobiera się cięgna i łączy je za pomocą śrub.
  • Metalowe kantówki służą do tworzenia słupków. Podstawa jest umieszczana na słupkach. Odległość między słupkami powinna wynosić około 100 cm. Mocowanie odbywa się za pomocą spawania.
  • Aby zwiększyć sztywność konstrukcji, pomiędzy słupkami przyspawane są rozpórki.

Powyższe prace stanowią podstawę do budowy przedmiotowej konstrukcji. Jednak, aby można było nazwać go tartakiem, musi powstać ruchomy wózek, na którym będzie zainstalowana piła łańcuchowa. W tym celu do spodniej części płyty stalowej przyspawane są kątowniki 40x40 milimetrów, a następnie montowane są rolki i łożyska. W górnej części płyty, dwa kolejne kąty są spawane, które są niezbędne do mocowania pilarki.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, że konstrukcja mocowania piły zależy od jej typu. Im mocniejsze mocowanie, tym mniej wysiłku trzeba włożyć w pracę z drewnem.

Jak widać z informacji w tym paragrafie, będziesz potrzebował spawarki i wysokiej jakości wierteł do wykonania pracy.

Kolejnym ważnym elementem jest mechanizm mocowania drewna. Podczas cięcia występuje duże obciążenie, które może spowodować przesunięcie obrabianego elementu. Do mocowania stosuje się ruchome węże i rury, które powinny być umieszczone na wymaganej wysokości.

Wniosek

Aby uniknąć pragnienia podczas pracy w tartaku, konieczne jest zainstalowanie okapów wyciągowych, które zapewnią usuwanie z powietrza pyłu i innych zanieczyszczeń. Wydajne urządzenie odciągowe można wykonać samodzielnie, co znacznie podniesie komfort pracy i zwiększy wydajność.