Domowa wiertarka z wiertarki - właściwości i montaż

image

Nie zawsze opłaca się kupować fabrycznie wykonaną wiertarkę. Z wiertarki można zrobić wiertarkę pionową. Do tego potrzebna jest wiertarka i materiały do wykonania podstawki. Takie urządzenia powinny być stosowane w przydomowych warsztatach lub garażach, gdy wiercenie nie jest główną czynnością lub wykonuje się je rzadko i można zaniedbać dokładność wykonania otworu.

Aby przyspieszyć ten proces, wystarczy kupić specjalistyczny stojak do wiercenia. W ten sposób powstała wiertnica na poziomie gospodarstwa domowego, której dokładność wiercenia jest porównywalna z maszyną z domowego warsztatu.

Na zdjęciu widoczne są fabryczne stojaki do wiertarek. Można je kupić w każdym sklepie internetowym z narzędziami w cenach zaczynających się od 200 dolarów.

Artykuł ma na celu dostarczenie pomysłów, jak zrobić wiertarkę z wiertła przez siebie, więc nie dajemy jasnego algorytmu na jego produkcję, ponieważ jest on wykonany z improwizowanych materiałów: niektórzy mistrzowie będą go mieli, inni nie. Dlatego podajemy podstawowe pomysły, a każdy zastosuje swoje konstruktywne rozwiązania i zrobi własną domową wiertarkę pionową.

Jeśli nie szukasz łatwych sposobów, możesz zrobić stoisko samodzielnie. Stojak wykonany jest z drewna lub metalu. Drewno będzie tańsze i łatwiejsze do wykonania, ale ucierpi na tym trwałość.

Metalowe są bardziej skomplikowane, ale mają dłuższą żywotność i wytrzymałość. Wybór materiału stojaka zależy od obrabianych przedmiotów: jeśli cały czas wiercimy w metalu, lepiej jest wykonać stojak metalowy.

Montaż maszyny

Metalowe stojaki montowane są z kątowników na wózek, rury kwadratowej 50×50 na stojak i 10×10 na uchwyt wiertarki, listwy na podstawę i uchwyty. Podstawa i wspornik są spawane, a następnie wszystkie elementy są montowane i skręcane śrubami. Zaleca się wykonanie kilku uchwytów z różnymi adapterami (pierścieniami mocującymi) dla różnych typów wierteł. Wózek porusza się na wysięgniku za pomocą stalowej liny owiniętej wokół bębna uchwytu. Aby zapewnić, że wózek nie ma luzu i nie spadnie pod własnym ciężarem w dół, jest wiercony, gwintowany i przykręcany śrubą (lub kilkoma śrubami). Eliminuje to luz pomiędzy wózkiem a stojakiem przyszłej wiertarki. Uchwyt ruchu wózka wykonany jest z walcowanej stali o średnicy 6 - 8 mm.

Dzięki kilku uchwytom z różnymi pierścieniami mocującymi można elastycznie ustawić wiertło i pracować na prawie każdym materiale. Dowiedz się więcej na: http://kolo-lancuchowe.pl

Domowe urządzenia można w przyszłości unowocześniać i udoskonalać, np. poprzez oznaczenie lub zainstalowanie skali wskazującej długość ruchu wózka. Pomaga to przy wierceniu ślepych otworów.

Istnieje kilka sposobów naprawy:

  • z kilkoma zaciskami;
  • na metalowym wsporniku w otworze pod szyjką wiertarki

Wniosek

Wiertarka domowej roboty z wiertarki nigdy nie zastąpi fabrycznej i zawsze będzie gorsza pod względem jakości wykonania i dokładności wiercenia. Główną zaletą domowej roboty jest niska cena i możliwość wiercenia otworów, gdy maszyna fabryczna nie jest dostępna z tego czy innego powodu.