Co powoduje, że łożyska wałeczkowe do awarii i złamać?

image

Łożyska wałeczkowe są małymi elementami procesu mechanicznego wymagającego połączenia dwóch części z oporem bez tarcia. Choć tanie jako część, ich awaria może być przyczyną tysięcy przestojów.

Ten opór bez tarcia (lub, bardziej szczegółowo, opór zredukowany przez tarcie) jest krytyczną częścią zapewnienia, że infrastruktura pozostaje spójna z niską oceną uszkodzeń. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj łożysko kulkowe lub wałeczkowe posiada pierścień wewnętrzny z częściami wirującymi i pierścień zewnętrzny połączony z elementami statycznymi.

Nic dziwnego, że te dwa kontrastujące ze sobą komponenty mogą prowadzić do awarii i pęknięć łożysk tocznych i kulkowych. Zazwyczaj usterki te wynikają z problemów takich jak korozja, wiek, przeciążenie lub smarowanie. Ważne jest jednak, aby rozpoznać objawy wszystkich aspektów awarii łożyska wałeczkowego, aby podjąć odpowiednie działania i przeprowadzić istotną konserwację zapobiegawczą, predykcyjną i reaktywną w celu zmniejszenia kosztów i czasu przestoju.

Niniejszy artykuł przedstawia osiem najczęstszych przyczyn awarii łożysk tocznych oraz przyczyny tych czynników:

1. Zanieczyszczenie smaru

Ochrona łożyska przed zanieczyszczeniem jest kluczem do zapewnienia trwałej i płynnej pracy oraz integracji smarowania. Bez stosowania odpowiedniej praktyki smarowania może dojść do awarii łożyska. Jeśli do łożyska tocznego lub smaru łożyska tocznego dostaną się ciała obce, należy przefiltrować łożysko lub udać się do SLS Bearings po nowe łożysko toczne.

W ramach strategii konserwacji zapobiegawczej i predykcyjnej opieki, kluczowe jest sprawdzenie przebarwień, nieprawidłowego użycia smaru, przegrzania, wycieków smaru, spowolnionej pracy, rowkowania w wyścigu i nadmiernego zużycia łożyska.

Aby zidentyfikować ten problem, należy uwzględnić schemat konserwacji, szukając stosowania odpornych na zużycie uszczelek, gromadzenia się zanieczyszczeń wokół łożyska, mycia rąk i narzędzi podczas obsługi łożysk, zużytych uszczelek, stosowania nadmiernej ilości smaru oraz pęknięć lub drgań na drodze wyścigu łożyska.

Możesz również sprawdzić jedną z najlepszych praktyk konserwacji łożysk, jak wypełnić łożysko stożkowe smarem tutaj.

 

2. Korozja

Przy zakupie łożyska są pakowane i uszczelniane za pomocą materiału antykorozyjnego. Jednak po otwarciu zaczyna się on zużywać. Dopiero gdy są gotowe do montażu, należy je rozpakować, sprawdzić i pokryć warstwą ochronną przed włożeniem do mechanizmu. Jeśli nie są gotowe do użycia, należy je przechowywać w miejscu o temperaturze 22°C i wilgotności 60%.

Jeśli łożysko było narażone na działanie brudu, kurzu, piasku lub innych olejów, może korodować i powodować rdzewienie, tworząc obszary ścierne. Może to poważnie wpłynąć na jakość produkcji i prawdopodobnie dojdzie do zatarcia, co spowoduje przestój i potencjalne pęknięcia części łączących.

Aby rozpoznać korozję, należy szukać czerwonej lub brązowej rdzy, drgających łożysk lub zmniejszonej nośności. Następnie poszukaj łożyska wałeczkowego u zaufanego dostawcy łożysk, zanim upewnisz się, że nowe łożyska mają dodatkowe warstwy ochronne i uszczelnienia zewnętrzne dla nieprzyjaznego środowiska fabrycznego.

 

3. Przeciążanie

Przeciążenie łożyska polega na tym, że łożysko pracuje znacznie powyżej wytycznych producenta dotyczących temperatury, ciężaru ładunku i prędkości przetwarzania. W takich przypadkach w łożysku prawdopodobnie pojawią się obszary zużycia i zmęczenia, a także oznaki przegrzania temperaturowego i ścieżek zużycia elementów tocznych.

W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsze pozyskanie nowego łożyska, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i/lub przestojom linii produkcyjnej. Przy pozyskiwaniu nowego łożyska ważne jest, aby albo szukać łożyska o zwiększonym obciążeniu w celu kompensacji, albo zmienić konstrukcję mechanizmu. Jednak, gdy rozmawiasz z dostawcą łożysk, będą kierować Cię do wysokiej jakości producenta, doradzając jednocześnie najlepsze łożysko do pracy.

 

4. Fałszywy brinelling

Fałszywy brinelling (nie mylić z prawdziwym brinellingiem) jest wtedy, gdy łożysko jest poddawane ekstremalnym wibracjom lub zużyciu, nawet w przypadku gdy bieżnia wewnętrzna pozostaje nieruchoma. Może to powodować zużycie smaru i powstawanie liniowych śladów zużycia w kierunku osiowym.

Do przyczyn fałszywego brinellingu zalicza się nieprawidłowy lub niestaranny transport łożyska lub całego mechanizmu.

Aby zwalczać skutki fałszywego brinellingu zarówno w formie opieki prewencyjnej, jak i predykcyjnej, należy stosować smary przeciwzużyciowe w zalecanych dawkach, a także zapewnić, że cały mechanizm będzie miał skuteczne funkcje amortyzujące, aby wyeliminować szanse na dotarcie drgań do łożyska wałeczkowego. Bez takiej należytej opieki, trzeba będzie zaopatrzyć się w zamienne łożysko wałeczkowe z dystrybutorów.

łożyska

5. Ekranowanie

Niektóre łożyska mogą być produkowane lub kupowane z opcjami ekranowania, aby dopasować je do kontekstu użycia. Jednak dla tych, którzy nie używają osłony kulek łożyskowych lub wałeczków łożyska, może to utorować drogę innym problemom, takim jak zanieczyszczenia.

Istnieją dwa główne rodzaje osłony dostępne dla większości typów łożysk w wykonaniu promieniowym i osiowym. Pierwszym z nich może być stal, która uszczelnia łożysko przed cząsteczkami kurzu i innymi zanieczyszczeniami, które są powszechne w kontekście użytkowania. Drugim jest tworzywo sztuczne, które przylega do łożyska i chroni przed zanieczyszczeniem olejem lub środkiem smarnym. W tym względzie posiadanie dobrej osłony z tworzywa sztucznego może również utrzymać poziom smarowania w łożysku. W ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie na dalszą konserwację i uzupełnianie smaru.

6. Wykruszanie się (pasowanie)

Jeśli chodzi o wykruszanie się spowodowane niedopasowaniem przedmiotów i obciążeniem, łożysko może wykazywać objawy w postaci pęknięć, utraty materiału w bieżniach, zwiększonych drgań łożyska, zwiększonego hałasu pracy, zauważalnego rozprzestrzeniania się wyrobów, przegrzania w pierścieniu wewnętrzno-osiowym (przy ciasnym pasowaniu) i gromadzenia się małych cząstek metalu (przy luźnym pasowaniu).

Dzieje się tak dlatego, że zbyt ciasne pasowanie w łożysku może przekroczyć zalecany przez producenta rozstaw promieniowy elementów tocznych. Powoduje to naprężenia w łożysku i dalsze tarcie w elemencie zaprojektowanym w celu zmniejszenia tarcia. W przypadku zbyt luźnego pasowania, podczas pracy występują mikro-ruchy, które powodują drgania, hałas i uszkodzenia łożyska.

Aby mieć pewność, że to nie wystąpi lub nie rozprzestrzeni się, należy odnieść się do wytycznych producenta dotyczących właściwego luzu pomiędzy elementami łożyska.

 

7. Niewłaściwy montaż

Jeśli widzisz pękanie, wgniecenie, zużycie, pęknięte pierścienie, przegrzanie, awarię i nieprawidłowe prędkości pracy, pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć jest montaż. Zazwyczaj łożyska powinny być montowane na wcisk na pierścieniu wewnętrznym (lub pierścieniu obrotowym), a nie na pierścieniu zewnętrznym (statycznym).

Nieprawidłowo zamontowane łożyska mogą stać się problemem z luźnym pasowaniem oprawy, ciasnym pasowaniem i nieosiowym pasowaniem.

Podczas regulacji pasowania należy obchodzić się z łożyskiem w sposób ostrożny i precyzyjny, a przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić wszystkie ręce i narzędzia. Pomoże to zapobiec zanieczyszczeniu łożyska lub jego dalszemu uszkodzeniu. Jeśli którykolwiek z powyższych objawów w łożysku są ciężkie, a następnie pozyskiwanie wymiany od dostawcy łożysk na świecie jest natychmiastowa konieczność, aby uniknąć przestojów i kosztów.

Aby, następnie, zapobiec ponownemu wystąpieniu problemu, ważne jest, aby zapewnić, że wszystkie osoby obsługujące łożysko mają odpowiednie szkolenie i wytyczne producenta.

Możesz sprawdzić nasze przewodniki tutaj, aby dowiedzieć się więcej o prawidłowym sposobie montażu i demontażu łożyska:

 

8. Niewspółosiowość

Wreszcie, jest niewspółosiowość. Podobnie jak w przypadku niewłaściwego montażu, gdy łożysko było niewłaściwie obsługiwane, wyścigi i wałeczki (lub kulki) mogą stać się niewspółosiowe.

W niektórych przypadkach łożysko może sobie z tym poradzić. Ale w wielu, będą oznaki zużycia, gdy wał i obudowa nie są wyrównane. Jednym z takich znaków jest rowek na kulki lub wgniecenie, które stało się widoczne, gdy rolki lub kulki nie działają w swoim idealnym wyścigu lub ścieżce. Innym jest przegrzanie samego łożyska i awaria separatora. Dlatego naprawdę ważne jest zrozumienie osiowania i pasowania wału i oprawy, aby zapobiec wczesnemu uszkodzeniu łożyska.

Najczęstsze przyczyny niewspółosiowości to nieostrożna obsługa, wygięte wały, zanieczyszczenie brudem, niewłaściwy montaż i nieprostopadłe nakrętki mocujące. Tak więc, aby zwalczyć te przyczyny i zapobiec konieczności zakupu nowego łożyska wałeczkowego, najlepiej jest mieć przeszkolonych pracowników, przeprowadzać konsekwentne kontrole łożyska (i przylegających części) oraz stosować precyzyjne nakrętki zabezpieczające, aby zapewnić ich prostopadłość.